top of page

Dary lasu - I Edycja

Imprezę "Dary Lasu" która odbyła się w dniu 30 września 2017 można zaliczyć już do historii Szczecinka. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku będąca Liderem wśród organizatorów imprezy, która podjęła się wysiłku organizacji plenerowej imprezy kulturalno - gospodarczej o charakterze lokalnych targów spełniła pokładane na niej oczekiwania.

Główni organizatorzy "Darów Lasu" są między innymi RDLP w Szczecinku, którą już wymieniłem wcześniej, Starostwo Powiatowe w Szczecinku, Urząd Miasta w Szczecinku oraz KRONOSPAN w Szczecinku w sposób perfekcyjny starali się pokazać to co jest najważniejsze w naszym mieście a związane z lasem i pozyskiwaniem produktów naturalnych ze środowiska leśnego, tu należą się słowa uznania dla Starostwa powiatowego w Szczecinku, które zaprosiło wiele małych podmiotów gospodarczych prowadzących swoja działalność na terenie naszego powiatu, bo ta impreza również ma służyć promocji Powiatu szczecineckiego.

Niemniej nie można pominąć wielu ludzi, którzy na ten sukces wspólnie pracowali, bez nich i ich pomocy ta impreza wyglądałaby zgoła inaczej. Głównymi "aktorami" tego wydarzenia byli wszyscy wystawcy uczestniczący w imprezie, to właśnie oni pracowali na osiągnięty sukces imprezy "Dary Lasu".


Również darczyńcy oraz współorganizatorzy wśród których można wymienić Ośrodki Hodowli Zwierzyny administrowane przez Lasy Państwowe, Koło Łowieckie OSZCZEP, Koło Łowieckie DARZBÓR, Towarzystwo Myśliwskie PKW, Skup zwierzyny WELES, Bank Pekao S.A. Oddział Szczecinek, Sklep Intermarche - Szczecinek, Hurtownia owocowo - warzywna Lemon w Szczecinku oraz Zespołu Szkół Nr 2 im. Warcisława IV w Szczecinku bez wątpienia, bez wsparcia tych podmiotów, impreza "Dary Lasu" byłaby wyłącznie skromnym festynem.


Towarzystwo Myśliwskie PKW wyszło z propozycją napisania hymnu pt. "Leśne dary" dla imprezy "Dary Lasu", który swoją premierę miał w sobotę 30 września 2017 roku. Rozmowy z kol. Wacławem Masłykiem liderem zespołu muzycznego "ŻUBROSIE" w sprawie napisania piosenki trwały już od listopada 2016. Efektem jednak tych rozmów stała się doskonale skomponowana i wpisująca się w naszą imprezę piosenka pt.: "Leśne dary", która uświetniła imprezę plenerową "Dary Lasu" w Szczecinku.



Wykonanie utworu oraz zaprezentowanie jego po raz pierwszy odbyło się podczas zorganizowanego spotkania w przeddzień imprezy "Dary Lasu". Piosenka zrobiła olbrzymie wrażenie na wszystkich uczestnikach spotkania co słychać w tle piosenki, wszyscy uczestnicy wtórowali głównemu wykonawcy utworu kol. Wacławowi Masłykowi. Chwila ta została uwieczniona w nagraniu dokonanym przez red. Stanisława Pawluka i pokazana szerszemu kręgowi społeczeństwa na stronie YouTube.


Towarzystwo Myśliwskie PKW w okresie poprzedzającym pierwszą edycje imprezy plenerowej "Dary Lasu" otrzymało poprzez swoją stronę życzenia dla wszystkich uczestników imprezy "Dary Lasu", było to wynikiem dużej pracy związanej z upowszechnieniem naszej imprezy i reklamowaniem jej w środkach masowego przekazu w internecie oraz wielu czasopismach w tym w czasopiśmie "Brać Łowiecka" oraz "Łowiec Polski", przekazywane informacje dotyczące organizowanej w Szczecinku imprezy "Dary Lasu" również poprzez TM PKW ukazywało się na stronie www:poradniklowiecki.pl prowadzonej przez kol. Piotra Gawina. Można z powodzeniem zauważyć że kol. Piotr Gawin objął opieką medialną naszą imprezę a przy okazji propagował z dużym zaangażowaniem ideę kultury lasu i łowiectwa w Polsce.


Promocja imprezy "Dary Lasu" przyniosła nieoczekiwany efekt w postaci clipów filmowych przesłanych przez osoby którym kultura lasu i łowiectwa jest bardzo bliska ich sercu. Wśród tych sprzymierzeńców naszej imprezy z całą pewnością można wymienić Jana Gacka z Arizony w USA, Józefa Starskiego z Toronto w Kanadzie oraz niemal naszego wcześniej sąsiada wywodzącego się z pobliskiego Miastka Adama Jarniewskiego mieszkającego obecnie na zachodnim brzegu Grenlandii, prowadzącego stronę internetowa www:poznajgrenlandie.com.

W załączeniu wpisu na blogu umieszczone zostały trzy filmy do których obejrzenia gorąco namawiam.



Życzenia dla uczestników imprezy "Dary Lasu" w Szczecinku przesłał również pan Adam Jarniewski zamieszkały na stałe na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, o czym wcześniej wspomniałem.


Ostateczny jednak obraz naszych "Darów Lasu" możemy wesprzeć niezależnymi opiniami, które znajdujemy na stronach internetu, oto kilka z nich: opinia pani Anny Łobaczewskiej na stronie FB Dary Lasu:

"Impreza przygotowana wzorowo. Każdy mógł coś dla siebie znaleźć. Uważam że za rok będzie Nas więcej. Ale reklama, reklama tego co było pokazać tym co nie byli i niech żałują. A za rok dać znać o wiele wcześniej o takiej imprezie. Naprawdę Polecam!!!"


Kolejna opinia Firmy Stephen Duncan:

"Ciekawa inicjatywa dla wytwórców, lokalnych producentów, gospodarstw ekologicznych oraz przedsiębiorców. Tego typu imprez brakuje, więc gratulacje dla inicjatorów i czekamy na następne spotkanie. Tak, jak wspomniała Ania Łobaczewska, potrzeba więcej reklamy."


Dużą rolę w organizacji imprezy a szczególnie w jej uatrakcyjnieniu odegrały szczecineckie firmy, które były fundatorami nagród w konkursie zorganizowanym w trakcie trwania imprezy "Dary Lasu"

Wśród tych darczyńców należy wymienić: Pensjonat "Żółty Domek", restauracja: Due Gusti; "OMEGA"; Pizzeria PRIMAVERA; Cukiernia Pijanowscy; Restauracja JOLKA oraz w ostatniej chwili dołączył się przedstawiciel Zespołu Pałacowego w Kurozwękach.


Wśród donatorów upominków była również strona Face Boocka "Myślistwo z pasją", która przekazała kilka drobiazgów między innymi widoczny na zdjęciu poniżej fant, w postaci okazałego flakonu z grawerunkiem kozła.



Na szczególne podkreślenie zasługują firmy jakimi są Lasy Państwowe oraz Kronospan prezentujące wysokiej klasy sprzęt techniczny o wysokich walorach bezpieczeństwa pracy wykorzystywany w pracach leśnych. Prezentowany sprzęt ewidentnie wskazuje, że przedsiębiorstwa wykorzystujące czynnik ludzi w ciężkich pracach przy pozyskiwaniu drewna stawiają na bezpieczeństwo i ułatwienie pracy dla ludzi.


"Dary Lasu" w poszczególnych działach swojej imprezy zainteresowały naszych gości odwiedzających imprezę tak bardzo, że niektórzy wystawcy już w połowie imprezy wysprzedali oferowany przywieziony ze sobą towar.


"Dary Lasu" stały się imprezą ogólno-społeczną w której Lasy Państwowe ją głównym animatorem kulturalno - gospodarczym przedstawiającym szereg atrakcji i ubogaceń programowych natomiast społeczeństwo naszego miasta jest tą strona dla której impreza jest dedykowana. Posłuchajmy wypowiedzi rzecznika prasowego RDLP w Szczecinku pana Marka Stasiuka.

Fragment wyemitowanej audycji telewizyjnej w lokalnej sieci telewizji kablowej TV Zachód w Szczecinku.


Nie sposób opisać wszystkich wystawców i uczestników imprezy. Niemniej na uwagę w dziale kulinarnym i w dużym stopniu prezentującym walory turystyczne naszego kraju, zasługuje stoisko prezentujące Zespół Pałacowy w Kurozwękach a jednocześnie wchodzący w skład Lokalnej Grupy Działania "Białe Ługi".


firma ta promowała swój markowy produkt jakim był oferowany w ramach degustacji gulasz z mięsa bizona z "dodatkiem", w ofercie handlowej stoiska było więcej produktów wykonanych z mięsa bizona, które w warunkach polskich jest produktem niemożliwym do uzyskania i zakupienia, chyba, że odwiedzimy kompleks Zespołu Pałacowego w Kurozwękach, znajdujący się w sercu województwa świętokrzyskiego bogatego w przepiękne obiekty historyczne wpisane w polska historię oraz przepełnione ciekawymi legendami.



Przedstawiona oferta obiektu pałacowego w Kurozwętach niosła w swojej obecności na imprezie Dary Lasu zaproszenie do odwiedzenia nie tylko Zespołu Pałacowego w Kurozwękach ale również miejsc do niedawna mało znanych i omijanych przez zachodniopomorskich turystów w podróżach po Polsce.



Pan Witold Świtalski przedstawiciel Pałacu, menager działu promocji i marketingu w Zespole Pałacowym w Kurozwękach, udzielił obszernego wywiadu, który pokazany był na telebimie podczas imprezy na temat działalności Pałacu Kurozwęki, wywiad przeprowadził nasz kolega Marek Plewa, który tak się składa jest korespondentem czasopisma "Łowiec świętokrzyski". Jest to zapewne zbieżność sytuacji, która miała miejsce podczas imprezy "Dary Lasu". Imprezy takie jak "Dary Lasu" bardzo silnie integrują nasze środowiska lokalne, zarówno leśników jak i myśliwych a także wędkarzy amatorów. Imprezy organizowane w takiej formule w dużym stopniu wzmacniają więzi między ludzkie niezależnie od dzielących nas ilości kilometrów na liczniku samochodu a jedynie dzięki wspólnej pasji potrafimy połączyć siły i zaprezentować coś interesującego i ciekawego dla wielu ludzi nie koniecznie związanych z naszymi zainteresowaniami.


Stoisko Zespołu Pałacowego w Kurozwękach uświetniała niesamowita wdzięczna maskotka przez wszystkich pracowników tej firmy zwana "Mietkiem" jest to jedyny przypadek w historii gdzie w ciągu niespełna kilku godzin bizon mógł pokonać odległość niemal 600 km bez uszczerbku dla swojej kondycji, a "Mietek" pokonał i dzięki temu mógł zabawiać uczestników "Darów Lasu". Próbowaliśmy policzyć dzieci i również osoby starsze, które zasiadły na oklep bizona, w pewnym jednak momencie straciliśmy rachubę i zaprzestaliśmy dalszego liczenia uczestników zabawy. Niemal cały czas mieliśmy kolejkę chętnych zrobienia sobie pamiątkowej fotografii z maskotką bizona, która właśnie dzięki imprezie "Dary Lasu" trafiła do naszego miasta Szczecinka.



Jest to również jedyny przypadek gdzie zezwolono strzelać do bizona z użyciem dawnej bardzo niebezpiecznej broni jaką jest łuk. Pewnie dlatego ekolodzy chcieli oprotestować naszą imprezę bo ktoś im przekazał, że dzieci strzelają z łuku do bizona.


Nie każdy z nas, mieszkańców Szczecinka wie, że region sandomierski słynie ze Szlaku Winiarskiego, bogatego w producentów win, które w swojej jakości nie odbiegają od renomowanych marek światowych, to właśnie przedstawiciele Zespołu Pałacowego w Kurozwękach przywieźli tę informacje, która dla nas mieszkańców Szczecinka, może być mimo wszystko trochę obca, bowiem przyzwyczailiśmy się do win francuskich, włoskich a przecież nasze wina wcale nie są gorsze i nie ustępują ani jakością ani walorami estetycznymi do win renomowanych firm światowych.



Skromna degustacja tego szlachetnego produktu ziemi sandomierskiej w trakcie imprezy Dary Lasu daje nadzieję, że w kolejnej edycji Darów Lasu będziemy zabiegać o wystawców z Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego, jednocześnie nie zapomnimy o naszych gościach z Zespołu Pałacowego w Kurozwękach, a wprost przeciwnie mamy nadzieje że w kolejnej edycji "Darów Lasu" możemy spodziewać się powtórnych odwiedzin naszej imprezy tym bardziej że pan Michael Sven Popiel de Boisgelin Prezes Zarządu Zespołu Pałacowego bardzo pozytywnie wypowiedział się o naszej imprezie plenerowej "Dary Lasu".


Będziemy wszystko robić by każda kolejna edycja plenerowej imprezy "Dary Lasu" wzbogacana była o kolejne ciekawsze i interesujące elementy ubogacające nasza imprezę.


Z uwagi na jeszcze nie rozpoznane zainteresowanie i potrzeby ludności naszego miasta zabrakło w tej edycji produktów wędliniarskich pochodzących z naszej polskiej dziczyzny, w kolejnych edycjach będziemy wszystko robić by osoby odwiedzające nasze stoiska mogły podczas trwania imprezy "Dary Lasu" zaopatrzyć się w wędliny z dziczyzny pełne aromatu ziół i polskich lasów i pól.


Wspominałem wcześniej o głównych animatorach imprezy "Dary Lasu" jednak by impreza prawidłowo funkcjonowała zaangażowanych w jej działanie jest wiele osób działających w ramach wolontariatu. I tu musimy wspomnieć o naszych szczecineckich harcerzach, którzy spostrzegani byli niemal w każdym miejscu i przy każdym dziale,



bo przecież nawet przy porcjowaniu pieczonego dzika z kaszą gryczaną z pieczarkami harcerki pomagały kucharzom wydawać porcje naszym gościom odwiedzającym "Dary Lasu".


Chyba nikt nie zapomni występu kol. Wacława Masłyka w akompaniamencie chórku złożonego z harcerek.

A dla przypomnienia kim jest Władysław Masłyk, szczecineckie starsze pokolenie doskonale zna zespół PARTITA, wielu z nas zachwycało się piosenkami tego zespołu był on znany i lubiany. Jednak jak wszystko w jakimś momencie zakończył swoje występy kol. Wacław Masłyk nie poprzestał na tym, założył zespół wokalny "ŻUBROSIE" w którym w całej Polsce wykonuje swoje koncerty.


W programie kulturalnym imprezy "Dary Lasów" doskonale wpisała się Ela Stasiuk pochodząca z naszego miasta, w swoim recitalu artystycznym wraz z zespołem muzycznym.

W jednym z wydań lokalnej gazety szczecineckiej "Temat" ukazał się artykuł w którym czytamy: "Ela Stasiuk jest absolwentką I LO im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku i wydziału śpiewu solowego w szczecineckiej Szkole Muzycznej. Była także członkiem zespołu coverovego „Funquella”. Wzięła udział w nagraniach do szczecineckiej płyty z kolędami i w znanym programie Must Be The Music (9. edycja). Marcin Prokop w “Dzień Dobry TVN”, porównał ją swego czasu do Madonny. Może się także pochwalić współpracą z wieloma znanymi muzykami, jak Wojtek Olszak, Grzegorz Jędrach z grupy Goya, Kostek Youriadis. Wystąpiła także gościnnie na płycie Wojciecha Pilichowskiego, gdzie nie tylko znalazł się jej utwór, ale także dwa teksty do kolejnych aranżacji.Ela Stasiuk ma na swoim koncie obecnie dwa autorskie single: „Bez słów” (z roku 2014) i „Naiwni” (z roku 2016), a także kooperacje z zespołem Syncdrifters: „Better place” (2013 rok), „Moskos” (2016)."

[...] więcej dowiemy się w artykule Patryka Witczuka “Labirynt” Eli Stasiuk, czyli nowy singiel wokalistki".

Występ wokalistki cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników imprezy "Dary Lasu", jest to kolejna osoba za Aleksandrą Gintrowską, która wybija się do ogólnopolskiego poziomu artystycznego i co najważniejsze jest osobą coraz bardziej rozpoznawalną w środowisku muzycznym Polski. Gratulacje pani Elu.


Już dziś, gdy jeszcze nie opadły emocje po ostatniej imprezie zastanawiamy się nad kolejną edycją naszej imprezy "Dary Lasu" w Szczecinku.


Plac koncertowy na którym odbyła się I Edycja jest olbrzymim terenem, który staraliśmy się zagospodarować wszelkimi sposobami. Dobrym rozwiązaniem podczas tej imprezy był pokaz szwadronu kawalerii i musztrą dlatego, że warunki jakimi dysponowaliśmy na to pozwalały w sposób perfekcyjny i pokaz ten w doskonały sposób wkomponował w całość imprezy.

W duszy każdego polaka niezależnie od wieku istnieje tęsknota do wolności, do swobody i do przestrzeni, do wiatru który włosy rozwiewa. Konie te wszystkie tęsknoty i marzenia realizują, koń zawsze kojarzył się z wiatrem, pędem i swobodą. Dlatego też nasza impreza "Dary Lasu" nie może zostać zaszufladkowana i zamknięta w narzuconych ramach i ograniczeniach, nie ogranicza nas również miejsce.


Podczas tej edycji jednym z głównych widowisk był pokaz szwadronu kawalerii i jakże mocno wiążąca się z tym pokazem wystawa broni zorganizowana przez Ruch Obywatelski Miłośników Broni. Mogliśmy dzięki koledze Andrzejowi Turczynowi zapoznać się z różnorodnością rodzajów broni a ponadto dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o budowie, przechowywaniu i to co interesuje w obecnym czasie wielu polaków, jakie należy warunki spełnić by można było posiadać broń. Ostatnio pan Andrzej Turczyn w programie PNŚ w TVP2 wypowiadał się o proponowanych zmianach w ustawach dotyczących broni.

Podczas imprezy "Dary Lasu" uczniowie Technikum Leśnego z Warcina wypuścili ptaki drapieżne po rekonwalescencji spowodowanej wcześniejszymi kontuzjami, które uniemożliwiły tym ptakom przebywanie w środowisku naturalnym bez zagrożenia dla ich bezpieczeństwa i życia. Korzystając więc z okazji w sposób spektakularny wypuszczone zostały te piękne drapieżne ptaki na wolność.

W ten właśnie sposób ptaki, które trafiły do ośrodka z różnych powodów odzyskały upragniona wolność, wydarzenie to zostało bardzo mocno podkreślone podczas imprezy "Dary Lasu" tak więc, spełnione zostały wszystkie przesłanki dotyczące ochrony naturalnego środowiska.


Jeszcze raz przypatrzmy się urokowi tego wspaniałego ptaka trzymanego w dłoniach młodych ludzi, który za chwilę swoimi skrzydłami będzie "rozcinał" w górze powietrze odlatując w nieznane.

W kolejnych edycjach imprezy "Dary Lasu" będziemy się starali wyszukać i pokazać dla mieszkańców Szczecinka inne ciekawe i interesujące pokazy, które zaciekawią tak samo młodych jaki starszych mieszkańców Szczecinka.


Podobnie rzecz się ma z lokalizacja imprezy w tym roku wszystko odbywało się na placu koncertowym przy ulicy kołobrzeskiej, a w przyszłym roku już są plany by imprezę "Dary Lasu" zorganizować na skwerku osiedlowym przy ulicy Kopernika w sąsiedztwie szkoły nr 6 w Szczecinku.


To jest pierwsza lokalizacja, drugą lokalizacją zaproponowana została przez pracowników RDLP współorganizujących imprezę "Dary Lasu" a raczej lidera imprezy, właśnie wokół budynku z wykorzystaniem dziedzińca zamkowego i podzamcza w przyszłym roku z wykończonym dwupoziomowym pomostem będącym ciekawą bryłą architektoniczną stanowiącą wizytówkę miasta. Kto wie może to jest trafne rozwiązanie i wpisze się na stałe w krajobraz kulturalny naszego grodu tym bardziej że wszystko wskazuje na fakt przyjęcia tej formuły jako stały element kulturalny RDLP w Szczecinku promujący nasz region.

Tu wkomponowuje się doskonale ostatnia propozycja kuluralna naszego regionu a dotycząca "szlaku krzyżackiego" i historycznie powiązanego naszego Zamku z odwiedzinami choćby w roku 1409 przeora zakonu krzyżowców w Malborku Urlika Fon Jungingen.


W związku z tą lokalizacją mamy już plany co do atrakcji jakie chcielibyśmy zaprezentować naszemu społeczeństwu a także gościom i uczestnikom II edycji imprezy "Dary Lasu". Jednak atrakcje jakie planujemy wprowadzić w kolejnej imprezie poświęconej promocji naturalnych produktów pochodzących 100 % z lasu niech na razie pozostaną nasza tajemnicą.


Przez poprzedni rok co jakiś czas organizowane były spotkania a to w kancelarii rzecznika prasowego RDLP pana Marka Stasiuka a to w sali audio, w miedzy czasie wykonano niezliczone ilości połączeń telefonicznych w których podejmowano wiele uzgodnień i wypracowywano decyzje które potem realizowane były przez wielu ludzi i działów tak w RDLP , UM, Starostwie. KONOSPAN'ie oraz wielu ludzi angażujących się w przygotowanie I edycji "Darów Lasu".


RETROSPEKCJA


Teraz gdy opadły już emocje, nogi już odpoczęły od całodziennego chodzeniu po placu koncertowym, popatrzmy na to co się działo w sobotę 30 września 2017 i wróćmy na plac koncertowy w Szczecinku choć na kilka minut, przypominając sobie to wszystko co tam było niemal jak w pigułce, reportaż przygotował zaproszony gość na nasza imprezę "Dary Lasu" redaktor dziennika łowiecki.pl kol. Stanisław Pawluk., który prócz przygotowania materiału filmowego, zaprezentował urządzenia niezbędne do prowadzenia domowej produkcji konserw, urządzenia które prezentował są do nabycia w jego Firmie ADYTON Sp z o. o. w Lublinie.

Podczas imprezy Dary Lasu" pani Poseł Małgorzata Golińska udzieliła krótkiego wywiadu dla redaktora portalu lowiecki.pl jednak ze względu na wyjątkowo duże zakłócenia dźwięku spowodowane głośną muzyką w momencie udzielania wywiadu, głos pani Poseł nie mógł być prawidłowo zarejestrowany, w związku z tym w reportażu filmowym zarejestrowano jedynie obecność pan Poseł podczas imprezy "Dary Lasu", co odnotowano na materiale filmowym. Mamy nadzieję, iż znajdziemy jeszcze sposobność skontaktowania się z panią Poseł w sprawie naszej imprezy.

Na stronie www:lowiecki .pl możemy przeczytać:

"30 września 2017 w Szczecinku miała miejsce bardzo interesująca impreza zatytułowana "Dary Lasu". Organizatorom udało się w wyjątkowo atrakcyjny sposób zaprezentować działalność leśników oraz korzyści jakie dostarcza człowiekowi przyroda. Producenci i wytwórcy zaprezentowali swoją ofertę dla leśników, myśliwych i wędkarzy, a także wszystkich zainteresowanych naturą. Organizatorom udało się w bardzo atrakcyjny sposób połączyć edukację, handel, działalność artystyczną w jedna spójną całość. Wychodząc z założenia "przez żołądek do serca" zorganizowano wiele stanowisk sprzedających potrawy za okazyjną cenę dzięki czemu można było spróbować potrawy z egzotycznego dla nas zwierza: bizona. Zwiedzający otrzymali gratis bigos, zupę z dziczyzną oraz pieczone dziki. Była to impreza, w której udało się dotrzeć do społeczeństwa. Właśnie tej otwartości jakby brakowało w dotychczasowej strategii PR zarówno po stronie leśnik jak i myśliwych. Imprezy łowieckie mają raczej charakter zamknięty i uczestniczą w nich zazwyczaj myśliwi z rodzinami i znajomymi. W Szczecinku pokazali, że można o swój dobry społeczny ogląd zadbać skuteczniej. Pomysł na zorganizowanie tak przemyślanej imprezy zrodził się podczas towarzyskich rozmów Marka Bubleja, oddanego łowiectwu myśliwego oraz rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Marka Stasiuka. Oceniając ogrom społecznego zainteresowania pomysłodawcy zapowiedzieli, że podejmą działania aby za rok odbyła się kolejna impreza "Dary Lasu". Liczą na większą aktywność i uczestnictwo myśliwych i wędkarzy."



Korzystając więc z okazji przedstawiam państwu krótki wywiad przeprowadzony w dniu 9 października 2017 w pomieszczeniach biura poselskiego PiS w Szczecinku, którego udzieliła pani Poseł Małgorzata Golińska.

Zapraszam do odsłuchania nagrania.


W tej chwili mamy czas na to by zastanowić się nad tym co możemy jeszcze poprawić w organizacji tego typu imprezie, co możemy zmienić i co powinniśmy zrobić by uniknąć pewnych błędów i niedociągnięć jakie wydarzyły się w trakcie już zakończonej I edycji imprezy kulturalno - gospodarczej o charakterze lokalnych targów "Dary Lasu" promującej masze miasto Szczecinek, nasz Powiat i region gospodarczy zarządzany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku.


Wiele zdjęć i filmów wykonano tego dnia jednak wspólne zdjęcie rzecznika prasowego RDLP w Szczecinku pana Marka Stasiuka i Marka Bubleja wykonał kol. Stanisław Pawluk swoją kamerą starał się wszystko co najważniejsze zapisać i następnie swoim spojrzeniem przekazać poprzez strony internetu jako własna relacje z imprezy "Dary Lasu". Rzecznik prasowy RDLP pana Marek Stasiuk jest tą osoba, która włożyła olbrzymi wysiłek w kształt i formę imprezy będąc osobą która skupiała w temacie imprezy jak w soczewce wszystkie uczestniczące w niej Firmy a ponadto łącząc różne dziedziny czasami nie mające nic wspólnego z sobą w jedną całość, natomiast moja skromna osoba była jedynie tylko kimś kto pokazał i doradził, a na imprezie czasami pomógł w organizacji, ponadto przedstawił projekt jak można połączyć wiele tematów w jedną całość by każdy kto nas odwiedzi imprezę plenerową "Dary Lasu" mógł wyjść zadowolony pełen wrażeń i pozytywnych emocji. To było przecież główne założenie i cel imprezy "Dary Lasu" wszystkich organizatorów a przede wszystkim Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.



To wszystko co w dniu 30 września odbywało się na placu koncertowym trudno jest opisać jednym zdaniem, zapraszam w związku z tym na strony Face Boock'a #Dary Lasu, #Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku. Na stronach tych znajdują się komentarze i opisy a także linki do stron internetowych GAWEX, TV Zachód, iszczecinek, Miasto z wizją, Gk24, Reportaż filmowy red. Stanisława Pawluka oraz wiele ciekawych materiałów choćby relacje na żywo umieszczone na stronie FB z przebiegu imprezy.


Zaangażowanie wszystkich osób wchodzących w skład obsługi imprezy z ramienia organizatorów zaowocował wieloma podziękowaniami dla organizatorów, chciałbym przedstawić jedno z nich, choć kierowane jest imiennie, odnosi się do każdego kto w tej imprezie brał udział w wolontariacie lub też z ramienia głównych organizatorów. Publiczne przedstawienie tego podziękowania ma dlatego swoje pełne uzasadnienie.




Bardzo ciepło dziękujemy wszystkim, że wspólne zaangażowanie i poniesiony trud dla dobra imprezy "Dary Lasu" został on zauważony i doceniony przez większość uczestników. Ten wysiłek poświęcony został dla rozwoju i propagowania kultury lasu i łowiectwa w środowisku naszego miasta Szczecinka. Mamy nadzieje że nasza impreza jaką były tegoroczne "Dary Lasu" każdemu przypadła do gustu i wspólnie będziemy oczekiwać kolejnej edycji tej jakże potrzebnej dla środowiska szczecineckiego imprezy kulturalno - gospodarczej przeglądając czasami fotografie z "Darów Lasu".

 

Na zakończenie pragnę zacytować artykuł który ukazał się w lokalnej prasie w czasopiśmie TEMAT, materiał ten jest doskonałym zakończeniem mojego wpisu na stronie TM-PKW. Daje nadzieje na doskonałe wykorzystanie dóbr środowiska naturalnego jakim są Polskie Lasy przez otworzenie możliwości handlowych na lokalnym rynku.

"Gulasz z dzika, sarni udziec, a może polędwiczki z jelenia? A do tego przetwory z grzybów, jagód i innych „darów lasu”? W listopadzie mają ruszyć pierwsze, na razie pilotażowe sklepy z dziczyzną, prowadzone w partnerstwie pomiędzy Lasami Państwowymi a prywatnymi przedsiębiorcami. Projekt ma służyć przede wszystkim promocji programu LP „Zdrowa żywność z polskich lasów”, wsparciu lokalnej przedsiębiorczości, a także poprawie dostępności dziczyzny i płodów runa leśnego. Jak się dowiedzieliśmy, wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości projekt ma szansę na realizację także w Szczecinku. Szczecineckie Lasy Państwowe przygotowują się do otwarcia sprzedażowego punktu patronackiego.

Jak poinformował Mariusz Błasiak, z Wydziału ds. Koordynacji Wdrażania Projektów Rozwojowych Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w planach są na razie cztery takie sklepy. Będą się mieścić w Warszawie, Katowicach, Olsztynie i Radomiu. Projekt „Zdrowa żywność z Polskich Lasów” zakłada m.in. odtworzenie infrastruktury służącej do skupu, krótkoterminowego składowania i sprzedaży dziczyzny. Oprócz tego ma powstać sieć producentów żywności z produktów pochodzących z lasów, w tym także miodu i ryb hodowlanych w gospodarstwach rybackich.

Ponadto, zgodnie z założeniem, wyroby z mięsa pochodzić będą wyłącznie z dzikich zwierząt łownych. LP nie zakładają promowania mięsa i wyrobów pochodzących z ferm hodowlanych lub importowanych z innych krajów. Na początek sprzedawanych będzie kilkadziesiąt produktów. Potem w asortymencie znajdą się też przetwory z jagód i grzybów. Weryfikacja jakości produktów oraz ich pochodzenia ma się odbywać poprzez przyznanie specjalnego certyfikatu. W tym celu LP podpisały już list intencyjny z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Co istotne, nie jest wykluczone, że w projekcie „Zdrowa żywność z polskich lasów” będą mogli uczestniczyć także mieszkańcy Szczecinka. Jak się dowiedzieliśmy, są już pierwsze przymiarki do tego, aby sklep z dziczyzną w ramach programu Lasów Państwowych mógł zostać otwarty również nad Trzesieckiem. Projekt miałby być tu realizowany na zasadzie porozumienia m.in. z jednym ze szczecineckich marketów.

- Pierwsze rozmowy na ten temat już się odbyły – informuje nas Marek Stasiuk, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku. – Przygotowujemy w siedzibie RDLP spotkanie w tej sprawie. Miałoby się ono odbyć jeszcze w tym roku.

Dodajmy. Zainteresowanie mieszkańców Szczecinka wyrobami z dziczyzną można było dostrzec podczas ostatniej imprezy szczecineckich leśników „Dary Lasów”. Przy stoiskach z dziczyzną, miodami, konfiturami i ziołami gromadziły się tłumy. Jak podaje Marek Stasiuk, w ramach degustacji organizatorzy rozdali 670 porcji bigosu przyrządzonego przez koła łowieckie „Oszczep” i „Ponowa” oraz 550 porcji zupy Warcisławki przygotowanej przez uczniów ZS nr 2 w Szczecinku. W obydwu daniach użyto dziczyzny pochodzącej ze szczecineckich lasów, a pieczone w całości dziki zostały przekazane przez Ośrodki Hodowli Zwierzyny z terenu RDLP w Szczecinku."

źródło: https://szczecinek.com/artykul/lasy-planuja-sprzedawac/299809








Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page