top of page

Broń myśliwska oraz przepisy jej dotyczące.

LOGO PIN.png

Spis treści 

Nowa szafa na broń, a może na weki.


Pismo K.W.P.


Projekt Ustawy o broni i amunicji.


Ustawa o broni i amunicji 04.10.2017. poz 1839


O pozbawieniu cech bojowych 16.10.2017. poz. 1917


Czy można w Polsce strzelać z tłumnikiem.


Czy można posiadać broń palna bez pozwolenia?


Nosisz przy sobie nóż?


Opanować odrzut broni palnej.


Instrukcja obsługi IŻ 18 MH w języku oryginalnym. 


ABC broni myśliwskiej - wybór pierwszego sztucera.


Zasady celowania do zwierzyny w ruchu.


Justowanie lunety celowniczej - Laser Bore Sighter.


Rodzaje siatek celowniczych.


MOA - Minuta kątowa.


Poradnik montażu i zerowania optyki.


Bezpieczeństwo strzału z broni myśliwskiej.


Rodzaje siatek celowniczych.


Tablica - wyprzedzenie celu (www.giwera.pl )

 


 

Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png
Tarcza bron www.png.png

W gąszczu przepisów dotyczących broni myśliwskiej używanej w naszym przypadku najczęściej do polowań trudno jest czasami odnaleźć ten fragment przepisu, który najbardziej nas interesuje w danym momencie lub też chcąc się przygotować do egzaminu składanego przed odpowiednimi organami lub też przed jej zakupem, to jest bardzo istotne by wiedzieć jak się poruszać w  przepisach prawa tak istotnych dla myśliwego, tym bardziej, iż tereny łowieckie w Polsce coraz bardziej wypełniane są wstęgami dróg szybkiego ruchu i coraz większym zagospodarowaniem wolnych terenów infrastrukturą tak przez budownictwo indywidualne gdzie jeszcze przed jakimś czasem mogliśmy polować a dziś tereny te są zajęte przez nowo wybudowane budynki indywidualne lub różnego typu zakłady z dużym grodzeniem terenu. Musimy się z tym pogodzić, że tereny łowieckie będą się kurczyły szczególnie w sąsiedztwie miast i przez to nasza wiedza w zakresie znajomości przepisów prawa w zakresie posiadani broni i jej użytkowania musi być na bieżąca uaktualniana. Drugim aspektem, który ma decydujący wpływ na naszą wiedzę w tym zakresie to daleko idące zmiany wymuszone postępującymi procesami w gospodarce, prawie i polityce, jest to wymóg chwili, na który niestety nie mamy wpływu, a który jest bardzo istotny dla nas w celu śledzenia postępujących zmian w zakresie prawa.  ​Na stronie Towarzystwa Myśliwskiego PKW został zapoczątkowany temat broni, a dokładnie jednym z ważniejszych w tym okresie tematów jakim jest jej przechowywanie w felieton w tym temacie znajduje się na blogu strony TM PKW:

Kotwica 1

Zmiany te spowodowane zostały przepisem prawa, które weszło w życie  od 1 października 2014. o czym przypomina niniejsze stanowisko przyjęte przez KWP.

Kotwica 2

Proponowany projekt Ustawy o broni i amunicji ma w swojej treści szereg istotnych i bardzo ważnych zmian o tym mówi umieszczony na blugu felieton kol. Andrzeja Turczyna założyciela i prezesa stowarzyszenia ROMB (Ruch Obywatelski Miłośników Broni)

Kotwica 3

Na stronie www:towarzystwo.mysliwskie.pkw.pl w zakładce 

http://tm-pkw.wixsite.com/tmpkw/aktualnosci-w-sieci-2 wskazuje stronę doskonałego poradnika podnoszącego problematykę legalnego posiadania broni ta sama strona dostępna jest również i na stronie "Broń myśliwska i przepisy jej dotyczące" informacja zawiera podstawowe kompedium wiedzy w tym zakresie, niemniej z materiałem umieszczonym na stronie "Legalna broń"  warto się zapoznać .

Legalna broń to w Polsce wciąż kontrowersyjny temat. Portal Legalna Broń jest reakcją na pojawiające się stale wątpliwości. Znajdziesz tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące cen broni, aspektów prawnych i myślistwa. Z artykułów i prostych poradników przygotowanych przez specjalistów dowiesz się, jaka jest najlepsza broń do samoobrony oraz jak działać w obronie własnej zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem. Podpowiadamy, jakie narzędzia do samoobrony dostępne bez zezwolenia warto kupić oraz jak się nimi posługiwać. Poruszamy też najważniejsze zagadnienia związane z myślistwem, takie jak prawo polskie czy sprzęt optyczny przydatny podczas polowań.

Kotwica 4
Kotwica 5
Kotwica 6
Bron.jpg

Czy można posiadać broń bez pozwolenia? Wyjaśniamy

 

Uzyskanie pozwolenia na broń jest długą, a często również kosztowną drogą. W tym miejscu pojawia się pytanie, czy broń bez pozwolenia jest legalna? Co mówią aktualne przepisy prawne? Jaka jest kara za posiadanie broni bez wymaganych formalności? Odpowiadamy krok po kroku.

Kotwica 7
Noze.jpg

Nosisz przy sobie nóż? Sprawdź, jakie są przepisy

 

Według wielu osób posiadanie noża w miejscu publicznym jest nielegalne. Dlatego warto omówić aktualne przepisy prawne i odpowiedzialność za posiadanie noża w przestrzeni publicznej. Czy przepisy określają, jaka jest dozwolona długość ostrza? Czy za jego posiadanie grozi kara pozbawienia wolności lub mandat? Odpowiadamy.

Kotwica 8

Opanować odrzut broni palnej

Dla początkujących strzelców broni palnej dużego kalibru.

Droga do strzelania z większego kalibru prowadzi przeważnie w strzelectwie sportowym od strzelania z karabinu lub pistoletu pneumatycznego. Jeżeli ten etap mamy już za sobą, to często spotykamy na swojej drodze strzelca karabin na boczny zapłon.

Kiedy w karabinie pneumatycznym zasilanym z zasobnika na sprężone powietrze trudno mówić o odrzucie, to zjawisko to w .22 lfb już jest znacznie wyraźniejsze. Strzelec ma tu do opanowania niewielkiego stopnia podrzut lufy ale hałas spowodowany strzałem jest jeszcze nieznaczny. Biorąc ze sobą doświadczenie związane z celowaniem, postawa strzelecka, oddychaniem, możemy użyć je w strzelaniu z dużego kalibru. Czego jednak będziemy się uczyć od nowa, to chwyt broni, praca na spuście oraz opanowanie odrzutu broni związanego z hałasem wystrzału.

 

Trzymanie broni (stojąca):

 

W palnej nie wystarczy już podtrzymanie karabinu i oparcie łokcia na biodrze, tak jak to ma miejsce w konkurencjach pneumatycznych lub .22 . Taka pozycja stojąca spowolniałaby, ze po oddaniu strzału przewrócilibyśmy się na plecy. Kiedy w KP dłoń jedynie podtrzymywała łoże a cala kontrola spoczywała na ręce i dłoni wyzwalającej strzał, w broni palnej ręka podtrzymująca musi mocno trzymać bron. Środek ciężkości tułowia jest przesunięty ku przodowi (przygotowanie na odrzut).

 

Bardzo ważnym elementem we wszystkich pozycjach jest dociśniecie kolby do barku. Pozostawiając trochę wolnego miejsca między barkiem a stopka kolby narażamy się na bolesne uderzenie. Tutaj proszę uważać na przyłożenie stopki. Usadowienie jej na samym obojczyku raczej jest nieszczęśliwym i bolesnym miejscem. Takie niebezpieczeństwo istnieje przeważnie przy przystrzelaniu broni na siedząco.

Teraz samo trzymanie. Tu rozchodzi się sprawa o znalezienie złotego środka między pewnym uchwytem a delikatnością. Będziemy trzymać bron bardzo lekko, pozwolimy broni na niekontrolowane odskoki. Będziemy naprężać mocno mięśnie dociskając bron do barku, wpadamy w niebezpieczeństwo zerwania strzału. A pamiętajmy, ze strzał wymuszony i wypocony nie jest strzałem ani pewnym ani celnym. Czasami warto zebrać ze sobą doświadczonego kolegę na strzelnice, który zwróci uwagę na nasza pozycje i naprężenie mięśni ramion.

Strach przed strzałem:

 

Bron palna ma to do siebie, ze strzałowi towarzyszy odrzut. Jest on zależny od masy broni, masy pocisku oraz ładunku prochowego. Tak więc ciężki karabin bench rest strzelający kalibrem 6mm będzie zachowywał się inaczej niż lekki sztucer myśliwski załadowany kalibrem 30-06 lub nawet .338. Warto przed wyborem karabinu zapoznać się z jego zachowaniem podczas strzału aby uniknąć potem negatywnego doświadczenia. Zbyt duży odrzut może doprowadzić do tego, ze strzelec wyrobi u siebie niepożądanych odruchów (jak np. zamykanie oczu podczas ściągania języka spustowego).

 

Wielu strzelców poradziłoby sobie z mocnym kalibrem w dużo większym stopniu, jeżeli zwróciliby większą uwagę na ustawienie języka spustowego. Pamiętajmy, ze nie ma nic gorszego przy oddaniu precyzyjnego strzału, jeżeli nie wiemy, kiedy on nastąpi. Jeżeli ustawimy spust tak, ze będzie on przewidywalny i będziemy dokładnie wiedzieć, w którym momencie padnie strzał, to będzie nam łatwiej zareagować mentalnie na uderzenie broni.

 

Jak złagodzić odrzut?

 

Jeżeli już nie zrezygnujemy z dużego kalibru i raczej zakochamy się w lekkim sztucerze, to albo będziemy się z tym liczyć, ze będziemy musieli przyjmować mocne kopniecie przy strzale albo zastosujemy środek stary jak bron palna – hamulec na wylot lufy.

Hamulec wykorzystuje gorące gazy napędzające pocisk i kieruje je w przeciwna stronę do kierunku lotu kuli. Ta prosta zasada sprawia, ze siła odrzutu zostaje skompensowana i uderzenie staje się mniejsze. W hamulcach odrzutu możemy przyjąć zasadę, ze im większy pierwotny odrzut i większy kaliber, tym hamulec jest sprawniejszy i pochlania więcej energii. Przykład : kaliber .338 Lapua działają na strzelca około 43 Joule. Przy zastosowaniu hamulca pozostaje jedynie 23 Jouli co stanowi 42 % energii. Więcej na temat odrzutu w dziale o balistyce wewnętrznej.

Kotwica 9

Instrukcja obsługi IŻ 18 MH w języku oryginalnym.

Kotwica 10
Iz18MH.jpg
Kotwica 11
Zasady celowania.png
Kotwica 12

Justowanie lunety celowniczej.

Laser Bore Sighter - Deluxe Kit / LBS Sight - in Steps.

Kotwica 13
img361.jpg
Kotwica 14
Kotwica 15
Kotwica 16

Bezpieczeństwo strzału z broni myśliwskiej

Kotwica 17
Bezpieczenstwo strzalu.jpg

Rodzaje siatek celowniczych

Kotwica 18
Luneta.jpg
klik-logo.png

Tablica - wyprzedzenie celu  (www.giwera.pl)

Kotwica 19
Wyprzedzenie.jpg
Tarcza bron www.png.png
bottom of page