top of page

"Dary Lasu" 30 wrzesień 2017.


Uaktualnienie 10.07.2017.r.


Od pewnego czasu w internecie pojawiały się tu i ówdzie szczątkowe informacje dotyczące planowanej imprezy przez RDLP w Szczecinku. Nie do końca ta informacja była na tyle szczegółowa by, coś więcej na jej temat można było się dowiedzieć.


Rys. Oficjalne logo imprezy "Dary lasu" (Autor graf. Marek Stasiuk)


Teraz już oficjalnie możemy przekazać opis imprezy kulturalno gospodarczej o charakterze lokalnych targów. Trzeba wziąć jednak pod uwagę że przez cały czas opracowujemy scenariusz imprezy i wynikłe z tego zmiany powodują ujęcie w programie dodatkowych aspektów w imprezie co jedynie powoduje to, że impreza w swoim założeniu staje się coraz bardziej interesująca i zarazem ciekawa, a tym samym zmienia się scenariusz zasadniczy opis imprezy. Gdzie podczas jej trwania każdy z uczestników odwiedzających nasze stoiska w określonych przez organizatora dziedzinach znajdzie dla siebie coś co jego w dużym stopniu jego może zainteresować.


Impreza już dziś wzbudza duże zainteresowanie małych lokalnych producentów, małe gospodarstwa rodzinne, usługodawców i gospodarstw świadczących usługi turystyczne w ramach agroturystyki. Charakter naszej imprezy w dużym stopniu ukierunkowany jest do mieszkańców Naszego Powiatu, niemniej chętnie będziemy gościć wśród naszych rodzimych producentów i wystawców, również wystawców z innych miast i gmin naszego kraju. Taki charakter imprezy wynika jedynie z potrzeby promowania tego co najcenniejsze w Naszej Lokalnej Ojczyźnie.


W imprezie "Dary Lasu" udział wezmą również potentaty w produkcji drzewnej a także w świadczonych usługach leśnych.


Nie zabraknie tych wszystkich ludzi, którzy las traktują jak własny drugi dom z szacunkiem i miłością do tego co było przed nami, jest z nami i będzie kiedy nas już tu nie będzie. Dla ludzi, którzy wejście do lasu traktują na równi z wejściem do starożytnej świątyni, pełnej przepięknych odgłosów przyrody a każdy nawet ten najdrobniejszy element traktują z wielkim namaszczeniem i szacunkiem niczym w utworze Cypriana Kamila Norwida "[...] przez uszanowanie [...]" odnoszą się do lasu z wielką atencją i szacunkiem jakim las obdarowywany był przez naszych przodków. A dziś stan lasu i to jakim go pozostawiamy zależy w dużej mierze od nas samych.


Na portalu internetowym "Poradnik Łowiecki" ukazało się już kilka komunikatów dotyczących imprezy kulturalno - gospodarczej o charakterze targów "Dary Lasu" w postaci formy graficznej imprezy wykonany przez kolegę Piotra Gawina. Każda forma reklamy w tym przypadku i zachęty do udziału w uroczystej inauguracji imprezy "Dary Lasu" po raz pierwszy w historii organizowanej w mieście Szczecinku zasługuje na słowa pochwały.



Ta sama informacja ukazała się na stronach FB propagując naszą imprezę i zachęcając uczestników do udziału tak wystawców jak i indywidualnych uczestników imprezy. szczególnie zachęcamy do udziału całe rodziny z dziećmi dla których przewidziane jest szereg ciekawych atrakcji z nagrodami włącznie. Dla naszych milusińskich w dziale edukacyjnym będzie czekała "góra" nagród i ciekawych upominków a jedną z wielu atrakcji przewidzianych dla dzieci będą "piniaty", które z całą pewnością przysporzą wiele radości i uśmiechu na twarzach nie tylko dla samych dzieci.


Jak ona będzie wykonana, a proszę,


jest to doskonała zabawa dla dzieci i nie tylko, a sama idea tej zabawy pochodzi z Meksyku, tam każda organizowana zabawa dla dzieci nie może odbyć się bez tej jakże zajmującej atrakcji.

W niedługim czasie na stronach portalu internetowego "Poradnik łowiecki", internetowej "Gazeta łowiecka" a także pism takich jak "Brać Łowiecka" ukaże się dokładna informacja z plakatem informującym dokładnie i imprezie "Dary Lasu" przekazana przez Rzecznika prasowego RDLP pana Marka Stasiuka w Szczecinku a dotycząca organizowanej imprezy kulturalno gospodarczej o charakterze lokalnych targów "Dary Lasu". Proszę za tym śledzić miesięczniki i strony internetowe w celu uzyskania jeszcze bardziej dokładnych informacji w sprawie planowanej imprezy.


Głównym organizatorem tej imprezy tak jak już wspomniałem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, natomiast osobą spinająca i koordynującą organizacyjnie imprezę kulturalno gospodarcza o charakterze lokalnych targów jest pan Marek Stasiuk, Rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku i to właśnie do niego firmy chętne do udziału w tej imprezie organizowanej po raz pierwszy w Szczecinku powinny swoje szczegółowe zapytania kierować na adres mail: marek.stasiuk@szczecinek.lasy.gov.pl zapytania również mogą być adresowane do Marka Bubleja, na mój adres mail: marekbublej@poczta.fm


Wspomniałem już o tym, że głównym koordynatorem imprezy jest szczecinecka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych lecz nie możemy pominąć pozostałych bardzo ważnych organizatorów imprezy.

Rys. Spotkanie przedstawicieli organizatorów imprezy.


Którymi są Starostwo Powiatowe w Szczecinku z jego przedstawicielem panem Piotrem Rozmusem, Urząd Miasta w Szczecinku, Przedstawiciel Lasów Państwowych, SAPiK w Szczecinku, OSiR w Szczecinku i oczywiście Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ze Szczecinka z jego rzecznikiem prasowym panem Markiem Stasiukiem. Tu jeszcze należy wspomnieć o przedstawicielach KRONOSPAN'u których na tym zdjęciu nie ma. Ludzie ci stanowią główną "Lokomotywę" naszej imprezy kulturalno gospodarczej "Dary Lasu" o charakterze lokalnych targów.


Jak ten pomysł na taką imprezę w ogóle narodził się, dziś trudno dojść kto podsunął taki pomysł, kto był pierwszy i w końcu kto przygotował materiał wyjściowy oraz wyrysował główne cele tej imprezy, ważne jest że przy współudziale i pełnej współpracy najważniejszych instytucji w Szczecinku zorganizowana zostanie impreza gospodarcza promująca Powiat Szczecinek pod względem najcenniejszych jego skarbów jakimi są "Dary lasu".


Przygotowanie Imprezy kulturalno - gospodarczej o charakterze lokalnych targów pod nazwą "Dary lasu" każdego dnia wymusza podejmowanie kolejnych wiążących decyzji i porozumień pomiędzy uczestnikami oraz organizatorami imprezy, które będą miału decydujący wpływ na charakter i jakość naszej imprezy. Kolejne spotkanie w tej sprawie odbyło się w dniu dzisiejszym tj. 05-07-2017 w siedzibie biura imprezy w budynku RDLP w Szczecinku.


Rys. Spotkanie robocze w biurze organizatora imprezy "Dary lasu".


Każde zgłoszenie i każde zapytanie nie pozostanie bez odpowiedzi a wszystkich chętnych do udziału w imprezie serdecznie zapraszamy, dla każdej ciekawej propozycji współpracy, dla każdego wystawcy związanego w jakikolwiek sposób z "lasem" dla takiej Osoby lub Firmy miejsce u nas na naszej imprezie kulturalno gospodarczej o charakterze lokalnych targów z cała pewnością znajdzie się. Tu również apeluje do Kół Łowieckich mających swoje obwody w granicach Powiatu szczecineckiego do zgłaszania udziału w imprezie "Dary Lasu", do czego serdecznie zapraszamy.


Na stronie regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ukazała się adnotacja dotyczącą imprezy "Dar Lasu", warto z nią się zapoznać :



W dniu 10 lipca 2017 odbyło się spotkanie przedstawicieli kół łowieckich zgłaszających czynnie uczestniczyć w imprezie "Dary lasu", wypracowane wspólne wnioski w trakcie spotkania, utwierdzają nas w przekonaniu że decyzja o organizacji takiego przedsięwzięcia jakim są "Dary lasu" na ziemi szczecineckiej niemal rok temu była słusznym wyborem. Zaangażowanie członków kół łowieckich w imprezę świadczy bardzo mocno o chęci integracji myśliwych ze społeczeństwem.

Już teraz wchodząc w klimat imprezy każdy z nas może przypomnieć sobie znaną piosenkę: "Łowiecka przygoda". autorstwa : Czesława Seniucha do melodii: „Płonie ognisko i szumią knieje”.


Jeśli kochasz łowiecką przygodę

Ciszę lasów, przestwór pól

Choćbyś stary był – tu jesteś młody

Jak prawdziwy życia król

Gdy na flance drżą z emocji dłonie

Gdy na dzika czekasz na ambonie

Wiesz, że w naszych tych ziemskich igrzyskach

To najlepsza z wszystkich ról.


Za halizną, za lasem zamglonym

Błysk ostatni słońca zgasł

Znów nie wyjdzie ten byk upragniony

Jak zdarzało się nieraz

Furda smutek, tam już ogień płonie

Tam myśliwców czarka parzy w dłonie

Każdą troskę tam w radość przemienią

Polskie niebo, polski las.


A gdy Hubert już przyjdzie po Ciebie

I zawoła Cię przez próg

Na te łowy wieczyste na niebie

Tam gdzie wielkim łowczym – Bóg

Powiesz – Panie, jeszczem tu na ziemi

Nie wystrzelał tej zaszczytnej premii

Daj choć roczek, choć dzionek, choć ranek

Bym Ci Złom swój zanieść mógł.


Utwór ten wraz z melodią znajdziecie na mojej stronie w zakładce http://tm-pkw.wixsite.com/tmpkw/blank-qvyw9


Rozpoczęcie jak i zakończenie imprezy zaakcentowane zostanie w szczególny sposób o co zadba zaprzyjaźniona grupa mundurowa z sąsiedniego miasta.

Do programu imprezy zgłoszony został udział między innymi Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, Towarzystwa Strzeleckiego w Koszalinie, Koszalińskiego Klubu Strzeleckiego "Kaliber" z pokazem broni historycznej i nie tylko a to wszystko w nawiązaniu do elementów historycznych podejmowanych w programie imprezy . Oj będzie się działo.

A na sam finał imprezy przewidziane jest wspólne ognisko a w okół niego szereg atrakcji w tym wiele interesujących opowieści ciekawych ludzi o historii, o interesujących miejscach i o nas samych a uczestnicy imprezy chcący wypowiedzieć się, będą mieli chwile czasu przeznaczonego dla nich, by mogli opowiedzieć dla wszystkich ciekawą historię, jakąś opowieść, anegdotę czy żart z ich życia. Nie zabraknie również wykonywanej na żywo dobrej muzyki w ciekawych aranżacjach i bardzo dobrym wykonaniu znanego i popularnego, szczególnie dla młodzieży zespołu oraz znanego wszystkim myśliwym wokalisty, tym razem jednak w wykonaniu solowym, ale nazwa zespołu oraz nazwisko wokalisty niech pozostanie na razie objęte tajemniczą poranną mgłą jesiennych, wrześniowych poranków, on też zaprezentuje po raz pierwszy, wykonywany utwór napisany specjalnie na tę imprezę, dedykowany wszystkim bez wyjątku uczestnikom, my słowa tej piosenki już znamy, przepraszam tych piosenek, będą dwa wykonania premierowe, pierwsza "Dary lasu" oraz druga "Trofeum będę miał". Piosenki po raz pierwszy wykonane zostaną przez wokalistę w trakcie imprezy kulturalno gospodarczej "Dary lasu" o charakterze lokalnych targów w dniu 30 września 2017.



 

Uaktualnienie 26.06.2017.


DARY LASU – opis imprezy


"Dary Lasu" to impreza organizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku (jednostka wiodąca) wraz z partnerami: Urzędem Miasta Szczecinek, Starostwem Powiatowym w Szczecinku oraz Firmą KRONOSPAN.

Termin imprezy został wyznaczony na dzień 30 września 2017 r. i wpisany do kalendarza imprez miasta Szczecinka. Przedsięwzięcie pn. „Dary Lasu" ma charakter wielowymiarowy.


1. Pierwszą dziedzina, którą chcemy wyeksponować ma wymiar handlowy. Dlatego forma, którą przyjęliśmy nawiązuje do targów. Głównymi bohaterami naszej imprezy są sami zainteresowani-wystawcy. Założenie jest takie, by „Dary Lasu” stały się imprezą, na której pierwszoplanowymi postaciami będą wystawcy, handlowcy i reklamodawcy. Dlatego, we współpracy z lokalnymi mediami oraz Samorządową Agencją Promocji i Kultury przyjęliśmy formę prezentacji stoisk w trakcie imprezy, przy pomocy kamer telewizyjnych i telebimu. Obok prezentacji wystawców chcemy stworzyć możliwość wymiany ofert targowych i kontaktów. Dlatego przestrzeń przygotowana dla podmiotów zainteresowanych wzięciem udziału w „Darach Lasu” będzie miała charakter bezpośredni: wystawca-klient, wystawca-potencjalny kontrahent. Wystawcy będą mogli zaprezentować swoją ofertę, sprzedawać swoje wyroby oraz nawiązywać kontakty handlowe. Wszystko to będzie możliwe w specjalnie dla tego celu stworzonej STREFIE WYSTAWCÓW. Planujemy także (po imprezie) wydrukowanie folderu leśnego biuletynu „Lasy", w którym zostaną ujęte wszystkie podmioty biorące udział w imprezie, w formie wizytówki firm wraz z danymi kontaktowymi.


2. Drugą dziedziną jest płaszczyzna edukacji leśnej, która dla Lasów Państwowych stanowi działania priorytetowe. Las to nieocenione bogactwo darów przyrody. Dostarcza drewna, owoców, ziół, grzybów i jest siedliskiem życia dzikich zwierząt. Poza tym las pełni ważne funkcje pozaprodukcyjne. Kształtuje i wpływa na warunki środowiska przyrodniczego. Reguluje stosunki wodne, zmniejsza erozję gleb, reguluje wahania temperatury, chroni przed wiatrem. Jednym z najważniejszych darów lasu jest dziczyzna – zdrowe ekologiczne mięso. Pozyskiwana dzięki myśliwym. „Dary Lasu” to miejsce promocji dziczyzny. Przygotowaliśmy strefę kulinarną, w której zostanie przeprowadzona degustacja.

Las przyczynił się w znacznym stopniu do osiągnięcia istniejącego poziomu życia w cywilizowanym świecie. Jego funkcje zmieniały się w czasie, ale zawsze były bardzo ważne dla rozwoju materialnego i kulturalnego społeczeństwa. Dziś las jest miejscem powszechnie dostępnym, w którym możemy realizować swoje sportowe pasje i wypocząć. Wciąż pozostaje obiektem zainteresowań społeczeństwa. Dlatego przygotowaliśmy specjalna STREFĘ EDUKACJI, która ma za zadanie stworzyć możliwości lepszego poznania zagadnień związanych z lasem i gospodarką leśną.


3. Trzecią płaszczyzną imprezy stanowi historyczne ujęcie znaczenie lasu w czasie II wojny światowej. Las był miejscem schronienia, przetrwania ludności i prowadzenia partyzanckich działań, w których brali udział także leśnicy. Las do dziś jest świadkiem historii bohaterskich walk polskich żołnierzy, którzy oddawali życie w obronie naszej ojczyzny. Chcemy o nich pamiętać i oddać im cześć. Dlatego w trakcie imprezy będzie można obejrzeć pokaz jazdy ułanów, a po jej oficjalnym zakończeniu wziąć udział w patriotycznym ognisku. Z udziałem grupy rekonstrukcyjnej i przy śpiewie patriotycznych pieśni. W czasie ogniska będzie także można poznać wojenne historie związane z okolicznymi lasami w tym obozu jenieckiego Gross-Born.


„Dary Lasu” zostaną zorganizowane w taki sposób, że każdej dziedzinie będzie odpowiadać konkretna strefa.


Podział stref:


1. STREFA SCENY - wydarzenia artystyczne, pokazy, występy.


2. STREFA WYSTAWCÓW - stoiska z prezentacją konkretnego wystawcy, jego branży i wyrobów.


3. STREFA WYSTAWCÓW-MASZYNY LEŚNE - park maszyn, prezentacja ciężkiego sprzętu.


4. STREFA EDUKACYJNA - stoiska LP oraz innych instytucji związanych z edukacją przyrodniczą.


5. STREFA KULINARNA - stoiska restauracji, na których serwowane są potrawy związane z darami lasu (dziczyzna).


6. STRZEFA POKAZU - miejsce prezentacji maszyn i pracy drwali.




Przewidziane atrakcje w „Darach Lasu”:


1. Występ Zespołu Trębaczy Leśnych „BÓR",

2. Degustacja dziczyzny,

3. Pokaz psów myśliwskich,

4. Pokaz ptaków drapieżnych,

5. Pokaz sokolnika,

6. Pokaz jazdy ułanów,

7. Quiz wiedzy leśnej z nagrodami,

8. Przelot Dromadera i pokaz akcji gaśniczej,

9. Radiotelegraf – relacja na cały świat

10. Pokaz Mistrzów Polski drwali.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page