top of page

Patroni myśliwych innych religii

Patroni myśliwych to nie tylko nasz znany każdemu myśliwemu który praktykuje wiarę katolicką uwielbiany i czczony 3 listopada każdego roku Św. Hubert czy Św Eustachy. W śród mieszkańców Polski a tym samym wśród myśliwych jest bardzo dużo osób, których korzenie sięgają do źródeł prawosławnych czy grekokatolickich szczególnie w rejonie województwa zachodniopomorskiego. W ich środowisku oddaje się szacunek i cześć dla Świętych przypisanych dla prawosławia. Znanym i czczonym świętym prawosławnym który swą opieką obejmuje myśliwych to Święty Tryfon, Tryfon męczennik, cs. Muczenik Tryfon (ur. na początku III wieku we wsi Kampsada, ang. Campsada, w Azji Mniejszej, zm. 250 w Nicei) – męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Św. męczennik Tryfon. (Святой мученик Трифон) - 14 lutego obchodzone jest w cerkwi prawosławnej oraz kościele grekokatolickim święto patrona myśliwych i sokolników świętego Tryfona męczennika. Wspomnienie Tryfona męczennika 1 lutego, 14 lutego oraz 10 listopada.


Pochodził z Frygii, urodził się we wsi Kampsada. Według tradycji od młodości posiadał dar uzdrawiania osób opętanych przez diabła i leczenia, zaś jego modlitwa uratowała jego rodzinną wieś od klęski głodu. Tryfon miał również uleczyć opętaną córkę cesarza rzymskiego Gordiana III, specjalnie zawezwany w tym celu do Nicei. Równocześnie propagował wiarę chrześcijańską wśród pogan, także po rozpoczęciu prześladowań jej wyznawców przez cesarza Trajana Decjusza. Z tego powodu został zatrzymany i poddany torturom: wbijano mu gwoździe w nogi, bito pałkami, przypalano rany. Wreszcie został skazany na ścięcie mieczem. Został stracony w Nicei w 250. Miejscowi chrześcijanie chcieli pochować go w tym samym mieście, jednak święty miał ukazać im się i nakazać pogrzeb w rodzinnej wsi. Jego relikwie zostały przeniesione do Konstantynopola, a następnie do Rzymu.

W ikonografii święty przedstawiany jest jako młodzieniec bez zarostu, w przewieszonym przez ramię jasnoczerwonym płaszczu. Zależnie od ujęcia w dłoni trzyma laskę (służącą do wypasu zwierząt), białego ptaka lub krzyż. Na terenach należących dawniej do Republiki Weneckiej przedstawiany z modelem kościoła i palmą męczeństwa w rękach.


W związku z powyższym choć jestem katolikiem lecz z szacunku dla braci w wierze, pragnę złożyć w tym dniu 14 lutego, życzenia dla myśliwych obrządku prawosławnego i grekokatolickiego, powodzenia w łowach i odkrywania przyrody każdego dnia spędzonego w kniei od nowa, tak by nasze życie stało się, jak ujął to Julian Ejsmond w swoich utworach: „Żywot łowiecki ma w sobie to niezrównanie rozkoszne, że jest cały stopniowym wcieleniem w życie i ziszczeniem się najczarowniejszych snów.Jawa zaś od tych snów bywa najczęściej stokroć piękniejsza ”

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page