top of page

The Free Soul


Strona na popularnym portalu społecznościowym Face book o nazwie "The Free Sol" w swobodnym tłumaczeniu oznacza "Swobodny duch" można też interpretować jako stronę niezależną i w żaden sposób nie związaną z innymi stronami a jednocześnie stanowiącą integralną część strony internetowej "Towarzystwa Myśliwskiego Polskiego Kontyngentu Wojskowego" wraz z jej zakładkami "Kociołek myśliwski", "Rozrywka" czy też "Własne opracowania", które stanowią oddzielne swoiste niezależne strony www. Stron "TM-PKW" powstała już w Polsce jednak zalążek jej zapoczątkowany został na Bliskim Wschodzie, wśród żołnierzy uczestników misji pokojowej ONZ UNIFIL w Libanie. Tam też wykonano szereg elementów stanowiących swoistą pamiątkę z pobytu na misji, która przez niezauważalne pomyłki w formie znaczka stanowi jedyną i unikalną taką pamiątkę.



Poza zwykłymi obowiązkami służbowymi dysponowaliśmy czasem wolnym który spędzaliśmy we wspólnym gronie. Gdy jednak stwierdziliśmy, że w śród nas jest wielu myśliwych i oddanych sympatyków łowiectwa zaczęliśmy zastanawiać się nad zawiązaniem Stowarzyszenia Myśliwskiego, która swoją dotychczasową formę przybrała w późniejszym czasie.


Na początku nasi przełożeni patrzyli na nasze poczynania dość sceptycznie, rzekłbym że z dużą domieszką nonszalancji. Jednak z upływem czasu, gdy stwierdzili że to co robimy nie jest niczym złym, a wprost przeciwnie, Stowarzyszenie wzbudzało duże zainteresowanie szczególnie w gronie kadry kierowniczej innych kontyngentów ze względu na prowadzona działalność oraz promocje polskiego stylu i kultury łowiectwa w kręgu swoich znajomych z innych kontyngentów. wówczas przełożeni wyrazili swoją aprobatę, jednak to już było stosunkowo za późno ponieważ w niedługim czasie cały stan osobowy POLLOG'u powrócił z planowaną rotacją po zakończeniu misji do kraju.


Niemniej idea takiego Stowarzyszenia istnieje wśród nas, byłych żołnierzy zawodowych, uczestników misji pokojowych a obecnie weteranów misji wojskowych poza granicami kraju.

Wielokrotnie zapraszałem kolegów do przystąpienia do naszego Stowarzyszenia i złożenia odpowiedniej deklaracji członkowskiej.


Dlatego też zapraszam kolegów do podjęcia inicjatywy wstąpienia i czynnego uczestniczenia w tworzeniu strony internetowej http://tm-pkw.wix.com/tmpkw by w przyszłości można było coś z tego wspólnie wykonać. Jest już nas wielu a może być jeszcze więcej. Zmienia się podejście do łowiectwa, zmienia się w tym względzie również samo prawo, miejmy w tym również własny udział jako Stowarzyszenie. Dlatego też zapraszam kolegów do czynnego uczestnictwa w tworzeniu Towarzystwa Myśliwskiego PKW przez żołnierzy czynnych, którzy obecnie pełnią swoje obowiązki służbowe poza granicami kraju lub uczestniczyli w takich misjach lub są już na zasłużonej emeryturze ale również wcześniej jako żołnierze czy też funkcjonariusze czynnej służby uczestniczyli w misjach ONZ lub innych misjach stabilizacyjnych.


Jednocześnie z ramienia Towarzystwa Myśliwskiego PKW składamy propozycje dla wszystkich Kół Łowieckich ziemi Szczecineckiej powołania medalu "Zasłużony dla Łowiectwa Ziemi Szczecineckiej" według sugerowanych reguł:


Dlaczego w herbie Szczecinka jest Gryf?

GRYF - to twór fantastyczny, o rodowodzie orientalnym. Mógł wziąć się z Indii, Mezopotamii, Egiptu albo Scytii, leżącej na północ od Morza Czarnego. To w jednej postaci uskrzydlony lew i drapieżny ptak, najczęściej orzeł. Ma głowę, szpony i skrzydła orła, tułów, łapy i ogon - lwa, oczy ogniste. Uszy może mieć końskie lub ośle, grzywę konia morskiego wokół szyi, zamiast grzywy - grzebień z rybich płetw. Plecy ma gładkie lub opierzone, podbrzusze - przeważnie cętkowane (niczym u tygrysa) albo plamiste (jak u pantery). Jeśli ma pióra - to często nasrożone. wtedy przednią nogę unosi ostrzegawczo. W religiach starożytnych gryf był symbolem mocy i zręczności, niekiedy podstępu i fałszu. Był największym z ptaków, miał siłę, czujność i wściekłość lwa, bystry wzrok orła. Żył w złotych gniazdach, z których wzlatywał o wschodzie słońca i zagarniając promienie słoneczne leciał naprzeciw światłu. Są przedstawienia, na których gryfy z cętkowaną skórą napadają na daniele - to starodawna alegoria zwycięstwa dnia nad nocą. Jedna z legend głosi, że w trzecim tysiącleciu przed Chrystusem gryf dwukrotnie ukazał się ludziom, by zapowiedzieć nadejście dobrego królestwa. Legend na temat Gryfów można by mnożyć, jedna też mówi że przodek szlachty pomorskiej podczas polowania w pomorskich puszczach, widział jak samica gryfa dzielnie walczyła o życie swojego potomstwa, odganiając różne drapieżne ptaki od gniazda i dlatego ów rycerz postanowił umieścić znak tego stworzenia w swoim herbie, na znak dzielności i waleczności. Od tej pory ród jego nazywał się Gryfitami. Ponieważ we wczesnym średniowieczu Pomorze nie było zjednoczone każde księstwo posiadało inny herb. W tamtych czasach ziemie przechodziły z rąk do rąk i co rusz były przesuwane granice dlatego gryfów pomorskich w heraldyce wykształciło się kilka rodzajów. Poniżej przedstawiony jest herb zjednoczonego Księstwa Pomorskiego rozciągającego się od rzeki Reknicy na zachodzie do jeziora Żarnowieckiego na wschodzie. Ukształtował się on za czasów rządów księcia Bogusława X, który panował w latach 1474 - 1523. Widoczne są na nim gryfy każdego regionu.


Tereny na których lokowany był Szczecinek symbolizował wizerunek czarnego gryfa zwróconego w prawo na złotym tle. Ponadto założyciel Szczecinka książę wołogowski Warcisław IV pieczętował się czarnym gryfem. Symbol ryby (jesiotra) na dwojakie wytłumaczenie, pierwsze bardziej legendarne to takie, że ryba została umieszczona w szponach gyfa jako symbol Branderburgii z którą Gryfici zaciekle konkurowali (Szczecinek został zbudowany jako osada warowna do obrony przed Branderburgią). Drugie wytłumaczenie jest takie, że jesiotr znalazł się na tarczy herbowej jako lokalna osobliwość tutejszych jezior. Taki wizerunek szczecineckiego herbu potwierdzają badania starych miejskich akt pod tym kątem prof. dr Karla Tümpla. Najstarsza pieczęć miejska z herbem pochodziła z roku 1582, następne są nieco późniejsze: z 1591, 1601, 1638, 1653 . Wszystkie one przedstawiają kroczącego gryfa najczęściej z rybą ( jesiotrem) u dołu, lub trzymaną w szponach. Najstarszy umieszczony poza pieczęciami herb miejski pochodzi z roku 1749 i umieszczony jest jako znak miejski na parze lichtarzy wykonanych w Szczecinku. Późniejszy jest o 100 lat herb (z 1852) umieszczony na wieży ratusza : gryf kroczący w prawo z rybą w szponie. Kształt gryfa jest niemal identyczny jak na sztandarze miejskim z połowy XIX w. przechowywanym w muzeum. Podobnie herby umieszczone w witrażach obecnej auli szkoły muzycznej, czy sali posiedzeń w ratuszu. O ile ze stempli nie można odczytać kolorów herbu to już na witrażach czy sztandarze gryf zawsze jest czarny na żółtym - złotym polu. Badaniom Tümpla zawdzięczamy naukowe ustalenie prawidłowego herbu miasta Szczecinka. Trwałość i niezmienność herbu przez wieki było wartością samą w sobie. Jednak po 1945 r. herby wielu miast, szczególnie na Ziemiach Odzyskanych zostały zmienione, niekiedy bez formalnych uchwał rad narodowych. W Szczecinku około roku 1960 zmieniono historyczny wizerunek herbu umieszczając na srebrnym polu czerwonego gryfa kroczącego w prawo i trzymającego w szponach niebieską rybę. Jednak podkreślić należy, że nie tylko powojennym polskim władzom zdarzało się tak błędnie interpretować ten miejski symbol. TUTAJ można zobaczyć dowód na to, że taki wizerunek szczecineckiego herbu pojawiał się również przed II wojną światową. Po roku 1990 coraz więcej samorządów wykazuje dbałość o zachowanie, a czasem przywrócenie historycznego herbu miasta. Tak też było w przypadku Szczecinka, gdy jedną z pierwszych uchwał wybranej w 1990 roku Rady Miasta, było przywrócenie historycznego herbu i flagi Szczecinka.


Flaga Szczecinka


Historycznym i obecnie obowiązującym herbem miasta Szczecinka jest czarny gryf na żółtym (złotym) polu kroczący w prawo, którego przednie łapy, pazury tylnych łap i dziób są czerwone, a w dolnej prawej części tarczy umieszczona jest biała ryba - jesiotr.



Medal – "Za zasługi dla Łowiectwa Ziemi Szczecineckiej"


Opis awersu i rewersu medalu.


Wstążką medalu ma barwy miasta Szczecinka, zgodne z barwami flagi miasta, zielony, biały i zielony.


Medal mieć formę owalną, jego średnica wynosi 34,5 mm .

Medal na awersie posiada graficzny element miasta Szczecinka w postaci herbu – gryf kroczący, patrzący w prawą stronę, trzymający w szponach rybę – jesiotra. Dodatkowo na awersie znajduje się symbolika Polskiego Związku Łowieckiego w postaci wieńca jelenia byka z promienistym krzyżem umieszczonym w środkowym punkcie wieńca. Te dwa elementy złączone wspólnym wieńcem z liści z dębu. Całość po zewnętrznej krawędzi medalu okolone napisem: „Za zasługi dla łowiectwa ziemi szczecineckiej”.


Medal na rewersie posiada najstarszą symbolikę związaną z łowiectwem na ziemiach szczecineckich – sylwetka Tura z datą 1364 (data upolowania ostatniego Tura na ziemiach pomorskich w okolicy Szczecinka przez księcia Warcisława IV) nad turem „złom” z świerkowych gałązek złączonych symboliczną wstążką, u góry rewersu wyznaczone miejsce na wybicie numeru zgodnego z wydawaną do medalu legitymacją.


Opis legitymacji


Legitymacja do medalu zgodna jest ze wzorami wydawanymi przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich przy Polskim Związku Łowieckim lub w alternatywnej formie dyplomu. A dodatkowo posiada symbolikę miasta Szczecinka (herb miasta) a także Polskiego Związku Łowieckiego (wieniec jelenia byka z promienistym krzyżem). Każda legitymacja posiada swój unikatowy numer zgodny z numerem umieszczonym na medalu.


Data wręczenia medalu


Stałą datą wręczania dla osób uhonorowanych tym medalem jest dzień 3. Listopada w święto leśników i myśliwych wręczanych w trakcie uroczystości Św. Huberta. Uroczystość wręczenia medalu oparta jest na Ceremoniale Dekorowania Odznaczeniami Łowieckimi.


Kapituła odznaczeń


Kapitułę medalu „Za zasług i dla łowiectwa ziemi szczecineckiej” powinna być wybierana wg przyjętych w PZŁ zasad kadencyjności spośród reprezentantów wszystkich Kół Łowieckich skupionych w mieście Szczecinek, minimum po dwóch członków z każdego koła.



Propozycja powołania Medalu "Za Zasługi dla Łowiectwa Ziemi Szczecineckiej" jest tylko i wyłącznie proponowanym wnioskiem do rozważenia i zaakceptowania przez kolegów myśliwych oraz do zaakceptowania przez Komisję Promocji Łowiectwa przy ZO PZŁ w Koszalinie.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page