Cuda, cuda ogłaszają!
PODZIĘKOWANIE DLA ORGANIZATORÓW I OSÓB WSPIERAJĄCYCH ORSZAK TRZECH KRÓLI W SZCZECINKU
Już przebrzmiały echa kolęd i pastorałek wykonywanych podczas przemarszu Orszaku Trzech Króli ulicami Naszego miasta Szczecinka przez uczestników Orszaku, ale również przez zespoły wokalne i instrumentalne. Było to święto śpiewu i kolorytu, które rozświetliło ulice w tak dżdżysty i zimowy bezśnieżny dzień 6-go stycznia 2020 roku.
Tegoroczna zima jeszcze do nas nie dotarła, kilka płatków śniegu, które chyba przez pomyłkę spadły z nieba nie przyniosły tej wymarzonej, otulonej śniegiem i białym puchem, obrośniętymi wąsami szadzi gałązek drzew. Gdzieś tegoroczna zima zatrzymała się po drodze, lecz mimo to dzień 6 stycznia, święto Objawienia Pańskiego wspólnie obchodziliśmy w radości przekazu dobrej nowiny, w myśl przekazu eucharystycznego, wspólnie poza podziałami społecznymi i ze wszech miar transparentnie, niosąc w swoich sercach radość i uśmiech.
Ten dzień nie obył się od nikomu nie potrzebnych dąsów i podziałów o których czytamy na stronie szczecineckiego portalu Temat, podział ten w społeczności miasta Szczecinka jest bardzo silnie zauważalny, dlatego też w zaproszeniu do udziału w Orszaku Trzech Króli,który emitowany był w TV Gawex prosiłem o zachowanie wstrzemięźliwości i wstrzymanie się od epatowania nienawiścią i odrzucenie sztucznych nikomu nie potrzebnych złowrogich zachowań, jednak bez tego się nie obyło. Pozostawmy jednak dalsze brnięcie w ten szary nienawistny korytarz kłamstw i pomówień, obrzucania się wieloma nieprawdziwymi faktami. Cieszmy się radością tamtej chwili i przeżyjmy patrząc na zdjęcia wykonane podczas Orszaku Trzech Króli przez wielu jego uczestników, jeszcze raz chwile uniesienia i radości ze wspólnego obcowania w duchu Dobrej Nowiny.
Rys. Trzej królowie - zdjęcie Elite.
Przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęliśmy z grupą ludzi społecznie zaangażowanych niemal od końca miesiąca września zeszłego roku. Od rozmów na ten temat i zadawania sobie wspólnie pytania: „Dlaczego przez dwa lata w Szczecinku nie było Orszaku Trzech Króli”, nie czekaliśmy na udzielenie odpowiedzi, zresztą byśmy i tak jej nie otrzymali. Sami zaczęliśmy przygotowania do tego Święta. W pierwszej kolejności były rozmowy z dotychczasowym organizatorem tego Orszaku w Szczecinku z ks. Markiem Kowalewskim. To on udzielił nam wielu trafnych i pouczających wskazówek, On też był wsparciem merytorycznym całego przedsięwzięcia. Choć stał na uboczu, cały czas obserwował nasze poczynania, można powiedzieć, że generalnie nic nie uszło uwadze księdza Marka, jak u dobrego ojca. I wydaje się to słuszne, że ktoś powinien, może nie kierować ale mieć nadzór merytoryczny nad całym przedsięwzięciem – za to serdecznie dziękujemy, Bóg Zapłać księże Marku.
Gdy już byliśmy uzbrojeni w wiedzę i przygotowani merytorycznie do całego przedsięwzięcia nasza grupa podzieliła się na swego rodzaju sekcje, które miały określone zadania a raz w tygodniu spotykaliśmy się na plebani kościoła pw św. Franciszka z Asyżu i tam każdy z nas zdawał swego rodzaju relacje co udało się zrobić a co jeszcze pominęliśmy wykonać lub co umknęło naszej uwadze.
Pan Jerzy Szeligowski wykonał całą ciężką pracę administracyjną polegającą na powiadomieniach Policji, Straży Pożarnej, Grupy Ratowników Medycznych w celu zabezpieczenia przebiegu Orszaku i jego bezpieczeństwa. Choć umowa licencji na przeprowadzenie w Naszym mieście Orszaku Trzech Króli, którą podpisał oficjalny organizator Orszaku Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwskie Rosomak” obejmowała ubezpieczenie Orszaku, ale nikt nie zwolnił nas od zabezpieczenia samego bezpieczeństwa uczestników oraz przebiegu Orszaku podczas przemarszu ulicami Szczecinka.
Rys. Spotkanie koleżeńskie członków Koła Łowieckiego "Towarzystwo Myśliwskie Rosomak"
Za tę część odpowiadał osobiście pan Jerzy Szeligowski oraz pan Henryk Górka, serdecznie dziękujemy kolegom za silne zaangażowanie się w przygotowania do Orszaku Trzech Króli oraz za czynne uczestnictwo w zabezpieczeniu bezpieczeństwa uczestników naszego Orszaku.
W tym również czasie wystąpiliśmy do Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku u udzielenie bezpłatnego dostępu do sali kinowej, bowiem według wstępnych ustaleń które wypracowane zostały przez wszystkich organizatorów zakończenie Orszaku miało się właśnie odbyć na scenie kina „Wolność” tam miał się odbyć według zatwierdzonych planów i przedłożonego scenariusza występ szczecineckiego zespołu „Ontis” ze świątecznym kolędowym i pastorałkowym koncertem. Za te przedsięwzięcia odpowiedzialni byli pan Jerzy Szeligowski, Wacław Liniewicz i Marek Bublej. Wniosek o umożliwienie skorzystania z kina „Wolność” dostarczony został do SAPiK w dniu 22 listopada 2019, ostateczny wypracowany niemal do perfekcji scenariusz dostarczyliśmy w połowie miesiąca grudnia. Skorzystanie z Kina miało również na celu skorzystanie przez uczestników z sanitariatów, co wydaje się ze wszech miar oczywiste, szczególnie w warunkach zimowych.
Pod względem artystycznym odpowiedzialność podjęła na siebie pani Jadwiga Nowak, z tego zadania wywiązała się niemal perfekcyjnie, każda scenka była dopracowana, aktorzy wywodzący się tym razem z mieszkańców a nie z polityków i samorządowców, swoje role odegrali bez zastrzeżeń niemal jak profesjonalni aktorzy. Chwała im za odwagę, brak tremy, za publiczne zaistnienie w społeczności naszego miasta.
Do tej grupy niemal w ostatniej chwili dołączyli przedstawiciele Fundacji Przyjaciół Języka Migowego na czele z panią Ewą Tomczyk przedstawiając scenkę teatru pantomimy w walce dobra ze złem, diabłów i aniołów. Scenka była wykonana perfekcyjnie, wzbudziła ogólny aplauz wśród uczestników Orszaku, a przecież byli to ludzie, którzy choć borykają się z wielką ułomnością, wspólnie z nami cieszyli się świętem Objawienia Pańskiego, wspólnie z nami pokazali się w tym, w czym czują się najlepiej, a najciekawszym jest to, że wszyscy uczestnicy Orszaku przesłanie walki dobra ze złem doskonale zrozumieli. Dziękujemy pani Ewo serdecznie za wspólną pracę, za zaangażowanie się dla wszystkich mieszkańców Szczecinka. Również dziękujemy serdecznie dla całej grupy aktorów z Fundacji.
Pani Jadwiga Nowak była w pełni profesjonalną koordynatorką kulturalną naszego Orszaku, potrafiła nie tylko stworzyć doskonały teksty scenek odgrywanych przez aktorów, ale również w perfekcyjny sposób potrafiła zgrać poszczególne elementy tak, by jeden element artystyczny współgrał z kolejnym, by nie było przerw i zauważalnych „wpadek” – to naprawdę była bardzo odpowiedzialna praca, praca zespołowa. Bo trzeba wiedzieć, że uczestnictwo zespołów muzycznych, począwszy od zespołu instrumentów dętych ze Sławna pod dyrekcją pana Andrzeja Giers, zespołu instrumentów dętych pana Andrzeja Prokopowicza ze Szczecinka, zespołu wokalnego "Bell Canto" ze Szczecinka pod kierownictwem pani Krystyny Zabielskiej Michalskiej oraz pana Mariusza Michalskiego prezesa Fundacji "Miłosierdzie i Wiedza", Zespołu Folklorystycznego Ziemia Bobolicka gościnnie występującego w trakcie Orszaku. Zespół Folklorystyczny Ziemia Bobolicka pod kierownictwem Lidii Szymańskiej i Wojciecha Koniecznego, który powstał w wyniku połączenia trzech grup folklorystycznych: „Kapeli Ludowej”, zespołu śpiewaczego „Starościny” oraz tanecznego „Thalia”. Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i śliczny występ z prezentacją nie znanych i mało popularnych starych kolęd i pastorałek polskich.
Dziękujemy również za gotowość wystąpienia w każdej chwili na „standby’u”, w końcu tak jak się wstępnie umawialiśmy również z Samorządową Agencją Promocji i Kultury, Zespołu wokalno- instrumentalnego "Ontis" z Sitna, z przecudownym repertuarem świątecznym szczególnie mocno dedykowanym do społeczeństwa Naszego Miasta przygotowywanym w rozpisaniu na głosy od niemal dwóch miesięcy poprzedzającym Orszak, Zespół stał w gotowości przed kinem w każdej chwili wejść i pokazać się z najlepszej strony co zapewniała pani Edyta Mech, a ja jej wierzę bo widziałem na co stać ten Zespół.
Słowa podziękowania należą się również dla pani Alicji Jankowskiej, która przygotowywała się bardzo skrzętnie, by nikogo nie ominąć w prezentacjach, które prowadziła z pojazdu pana Zdzisława Miechowieckiego szefa Agencji impresaryjno reklamowej As. Zdzisław Miechowiecki, który od niemal samego początku nieodpłatnie wspierał Orszak Trzech Króli organizowany w Szczecinku.
Pani Jadwiga Nowak biorąc na siebie ciężar odpowiedzialności za przekaz kulturalny, wywiązała się doskonale ze swojego zobowiązania, za co naprawdę serdecznie, serdecznie dziękujemy.
Niemal każdy uczestnik tegorocznego Orszaku Trzech Króli mógł skorzystać z poczęstunku w postaci gorącego, aromatycznie dymiącego, myśliwskiego bigosu przygotowanego przez Zajazd „Ostoja” ze Sporysza reprezentującego z pełną godnością i powagą Koło Łowieckie „Oszczep” ze Szczecinka, już niejednokrotnie prezentującego się dla mieszkańców Szczecinka, szczególnie podczas edycji „Darów Lasu” organizowanego od czterech lat przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku, serwowanego przez Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet ze Szczecinka pod kierownictwem pani Ewy Czech. Oczywiście nie mogło zabraknąć Świeżego pieczywa i słodkich pączków, których producentem jest Szczecinecka Piekarnia „Smak Pomorski” z aromatyczną, gorącą herbatą, serwowaną przez panie z Ligi Kobiet pod przewodnictwem pani Danuty Pysz.
Rys. Łowczy Towarzystwa Myśliwskiego Rosomak kol. Jerzy Oczkowski
W trakcie wydawania posiłków każdy z uczestników Orszaku miał okazje wrzucić datek na Szczecineckie Hospicjum Domowe. Dziś gdy w niedalekim Hospicjum w Chojnicach wybuchł pożar i były ofiary śmiertelne tego pożaru, z ust ks. Marka Kowalewskiego wyszła deklaracja pomocy dla osób poszkodowanych, pomoc w postaci naszych zebranych pieniędzy jest tym bardziej potrzebna.
Podczas Orszaku Trzech Króli zebrano 610,04 zł, pieniądze zostały komisyjne przeliczone i wpłacone na rachunek bankowy Szczecineckiego Hospicjum Domowego.
Przekazując chociaż jeden grosz wspieramy ludzi cierpiących i terminalnie chorych.
konto 48 8935 0009 1300 3704 2000 0010
KRS 0000 270209
Do grupy organizatorów, którym należą się szczególne słowa podziękowania, należy wymienić pana Sławomira Szadkowskiego, który zorganizował grupę ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne Orszaku. Dziękuję Sławku również za pomoc w organizacji aprowizacji naszego Orszaku i zabezpieczeniu logistycznym. Będąc cały czas na stanowisku, doglądałeś, by każdy był zadowolony, by nikomu niczego nie zabrakło. Zadbałeś o zabezpieczeniu nagłośnienia, zabezpieczenie tak prozaicznej sprawy jak ławeczek dla uczestników Orszaku na jego zakończenie, by można było pod zadaszeniem Kina „Wolność” skonsumować porcję doskonałego bigosu , wypić szklaneczkę aromatycznej herbaty, czy delektować się doskonałym pączkiem. Dziękujemy Sławku za Twoją pomoc i zaangażowanie w Orszaku Trzech Króli. To ty, przecież również organizowałeś prace dla harcerzy z drużyny „Szara” od ks. Dawida, czy Skautów Europy z kościoła pw Miłosierdzia Bożego w Szczecinku.
Dzięki dokładnym relacjom z przebiegu Orszaku Trzech Króli mieliśmy szczegółową relacje z tego wszystkiego co się działo podczas przemarszu, a to wszystko dzięki szczecineckim mediom: TVZachód, TVGawex, iSzczecinek, Temat-u, gk42. oraz strony redaktora Sławomira Włodarczyka. Dziękujemy wszystkim mediom, relacja prowadzona została w sposób perfekcyjny, zebrane materiały przez naszych dziennikarzy świadczą, że miasto nasze jest miastem otwartym na kulturę, a mieszkańcy są gotowi na podjęcie wysiłku by wspólnie cudownie się bawić i mieć z tego niesamowitą satysfakcję i miły fan.
Kierujemy szczególne podziękowanie dla Urzędu Powiatowego w Szczecinku, dla Starosty Powiatowego pana Krzysztofa Lisa oraz pani Dyrektor Katarzyny Oleś;
Kierujemy podziękowanie dla Urzędu Gminy Szczecinek, a przede wszystkim Wójtowi Ryszardowi Jasionasowi;
Pragniemy podziękować również dla Posła Ziemi Szczecineckiej Jerzemu Hardie-Douglas za podjęcie rozmowy i próbę mediacji;
Pragniemy podziękować za współpracę i doradztwo merytoryczne dla pana Krzysztofa Berezowskiego oraz społeczników Ruchu Miejskiego;
Dziękujemy Dyrekcji oraz pracownikom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ze Szczecinka;
Dziękujemy Kołu Łowieckiemu Polskiego Związku Łowieckiego „Oszczep” ze Szczecinka;
Dziękujemy Kołu Łowieckiemu Polskiego Związku Łowieckiemu „Ponowa” ze Szczecinka;
Dziękujemy właścicielom Zajazdu Myśliwskiego „Ostoja” w Sporyszu;
Dziękujemy Członkom Koła Łowieckiego PZŁ „Towarzystwo Myśliwskie Rosomak” ze Szczecinka;
Dziękujemy Bractwu Kurkowemu ze Szczecinka;
Dziękujemy Kierownictwu oraz pracownikom Ośrodka Sportu i Rekreacji ze Szczecinka;
Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Oskara Kolberga;
Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół Nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku;
Dziękujemy Kierownictwu i pracownikom Ośrodka Sportu i Rekreacji ze Szczecinka;
Dziękujemy Dyrektorowi i pracownikom Piekarni „Smak Pomorski” ze Szczecinka;
Dziękujemy Lidze Kobiet Polskich w Szczecinku;
Dziękujemy Stowarzyszeniu Aktywnych Kobiet ze Szczecinka;
Dziękujemy Kościołowi i Parafii pw Św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku, ks. Markowi Kowalewskiemu;
Dziękujemy Parafii pw Świętego Ducha w Szczecinku;
Dziękujemy Parafii pw. NMP w Szczecinku;
Dziękujemy Państwowej Straży Pożarnej – Komenda Powiatowa w Szczecinku;
Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółtnicy;
Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Parsęcku;
Dziękujemy Grupie Ratownictwa Medycznego TADMED;
Dziękujemy Komendzie Policji w Szczecinku;
Dziękujemy panu K. Dziuba właścicielowi Koko Bar w Szczecinku
Szczególne podziękowanie kierujemy dla Ośrodka Jeździeckiego „Lipowy Dwór” Marzena Deneszewska;
Dziękujemy państwu Marioli i Ryszardowi Dębczyńskim z Przyjezierza a szczególnie panu Ryszardowi za odegranie roli króla Kacpra na swoim wierzchowcu.
Nie możemy pominąć osób według mnie bardzo ważnych, dziękujemy bardzo serdecznie za pomoc dla ludzi, którzy przyczynili się do jakości naszego Orszaku, tu chciałbym bardzo mocno podkreślić za pomoc jaka została udzielona dla nas między innymi przez panią Monikę Rojas. Bez jej pomocy zakończenie Orszaku Trzech Króli przed Kinem „Wolność” w Szczecinku nie mogło by być dokonane.
Dziękujemy pani Moniko.
Nasz wspólny wysiłek i wspólna praca zaowocowała radością i uczestnictwem, wspólnym uczestnictwem w Orszaku Trzech Króli, starałem się w moim podziękowaniu wymienić wszystkich współorganizatorów i współuczestników, wszystkie osoby, które z dobroci serca włączyły się do obchodów Święta Objawienia Pańskiego zwanego popularnie Świętem Trzech Króli. Pokładam nadzieje że za rok spotkamy się ponownie w radości i wspólnocie przeżywając obchody tego jakże kolorowego i uśmiechniętego Święta Trzech Króli.
Pragnę na koniec podziękować wszystkim Stowarzyszeniom, osobom prywatnym, osobom ze wspólnot parafialnych niosących megafony podczas przemarszu Orszaku - Zbyszkowi, Mariuszowi, Tadeuszowi który trzymając w swoich rekach gwiazdę prowadził cały Orszak. Oraz tym wszystkim których nie wymieniłem, a szczególnie dziękuję i okazuję pełną wdzięczność za udział wszystkich uczestników Orszaku Trzech Króli bo to przecież dzięki nam wszystkim mogliśmy przezywać w tak radosny i pełen życia sposób, święto Objawienia Pańskiego.
/-/ Marek Bublej