Miodownik na sodzie z mirabelkami.
Gościliśmy już wielokrotni na łamach czasopism i biuletynów między innymi w takiej firmie jak RDLP przedstawiając nasze sprawdzone i bardzo pyszne dania razem z przepisami kulinarnymi na nie. Tym razem proponujemy domowy wypiek najczęściej wykonywany na święta, ale dlaczego nie można było by jego wykonać na spotkanie z przyjaciółmi przy dobrej nalewce z mirabelek.
Koniec lata a początek jesieni jest to czas bogactwa owoców i miodu, przepięknych kolorytów naszego krajobrazu, aromatów i smaków sięgnijmy więc do tego co jest w naszym zasięgu.
No właśnie to jest ten tajemniczy dodatek, który w tym przepisie będzie miał szczególne znaczenie smakowe. Koniec miesiąca sierpnia i początek września jest czasem wysypu doskonałych owoców, mało znanych i lubianych ale posiadających niebywałe walory smakowe. Bo ktoś kto już wcześniej we własnej kuchni przygotowywał nalewkę z mirabelek wie że jest ona wyśmienita lekko kwaskowa z domieszka naturalnej słodyczy tych owoców, możemy ja dosłodzić lub pozostawić wytrawna i jedna jaki i druga jest wyśmienita, pierwsza może być jako dodatkiem deserowym lub ta druga wytrawna doskonałym dodatkiem do dziczyzny.
Po odsączeniu nalewu pozostają owoce i tak na dobrą sprawę nie wiadomo co z nimi zrobić, sugeruję by owoce delikatnie zasmażyć na lekkim ogniu tak jak robi się każdemu dobrze znane powidła śliwkowe. Gdy osiągniemy już jednolita masę, należy ja przetrzeć przez grube sito tak by pozostał tylko miąższ w postaci powideł a pestki pozostaną po przetarciu na sicie. Tak uzyskane powidła jeszcze jakiś czas podgrzewamy do uzyskania lekko gęstej konsystencji. Ten produkt wykorzystamy do ciasta w celu zrównoważenia w ciście smaków słodkiego z kwaśnym.
Ciasto najlepiej smakuje po ok. 2- 3 dniach, gdy placki miodowe zmiękną. Dlatego przy tym cieście trzeba poćwiczyć cierpliwość. Ciasto szybciej zmięknie, jeśli będziemy je trzymane nie w lodówce, a w innym chłodnym miejscu. Można go trzymać również w lodówce, ale wtedy ciasto będzie miękło dłużej.
Składniki:
Ciasto miodowe:
· 500 g mąki pszennej
· 200 g masła (lub margaryny)
· 200 g cukru pudru
· 2 jajka (rozmiar M)
· 2 łyżki miodu
· 2 łyżki mleka
· 1 łyżka sody oczyszczonej
Masa orzechowa:
· 200 g posiekanych orzechów włoskich
· 100g cukru
· 120 g masła (lub margaryny)
· 2 łyżki miodu
Masa budyniowa:
· 1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru (ok. 37- 40g)
· 250 g masła
· 100 g cukru
· 400 ml mleka
Dodatkowo:
· ok. 400 g powidła z mirabelek
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto miodowe. Mleko i miód przełożyć do garnuszka, podgrzać mieszając, aż miód się rozpuści. Pozostawić do ostygnięcia. Mąkę wymieszać z sodą. Dodać masło i całość posiekać nożem. Dodać cukier puder i jajka. Dodać mleko z miodem i zagnieść ciasto. (Można również włożyć do miski: mąkę, pokrojone na kawałki masło, cukier puder, jajka, sodę i ostudzony miód z mlekiem i zagnieść ciasto robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta).
Ciasto podzielić na 3 równe części.
Dno formy o wymiarach ok. 35x 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia i wykleić 1 częścią ciasta. (Ciasto jest dość klejące. Ręce obsypać mąką). Piec w nagrzanym piekarniku ok. 12- 15 minut, aż ciasto się zarumieni, w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Pozostawić do ostygnięcia.
W ten sam sposób upiec drugi placek. Pozostawić do ostygnięcia.
Trzecią część ciasta wykleić w formie i odstawić na bok. (Jeszcze nie pieczemy!)
Przygotować masę orzechową. Masło roztopić z miodem i cukrem. Dodać posiekane orzechy i smażyć na małej mocy palnika ok. 5 minut. Gorącą masę wyłożyć na trzecie, surowe ciasto. Całość piec w nagrzanym piekarniku ok. 12- 15 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Pozostawić do ostygnięcia.
Przygotować masę budyniową. Ugotować budyń według przepisu na opakowania tylko w 400 ml mleka i z dodatkiem 100 g cukru. Gotowy budyń ściągnąć z pieca i od razu przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. (W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch). Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć na jasną, kremową masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo chłodny budyń.
Do formy przełożyć pierwszy placek (bez orzechów). Rozsmarować połowę powideł, a na powidłach połowę masy budyniowej. Przykryć drugim plackiem (bez orzechów) i ponownie posmarować drugą połową powideł i masy. Przykryć plackiem z orzechami.
Ciasto pozostawić w chłodnym miejscu, aż placki zmiękną. Ciasto może zmięknąć już po 24 godzinach, a może to trwać do 3 dni.
Gdy ciasto będzie już miękkie, przechowywać w lodówce.
Alternatywnie możemy zamiast masy budyniowej użyć kremu na bazie kaszy manny i mleka z dodatkami.
· - 2 szkl. mleka
· - 4 łyżki kaszy manny
· - 2/3 szkl. cukru pudru
· - 10 dag masła roślinnego
· - esencja waniliowa
Krem przygotowujemy w następujący sposób, zagotuj mleko z cukrem. Wsyp kaszkę i ugotuj ją na miękko. Gdy zgęstnieje, całkowicie ostudź. Zmiksuj z dobrym masłem na puszysty krem, domieszaj esencję waniliową. Kremem przełóż na blaty ciasta wcześniej przesmarowane powidłami z mirabelek. Dociśnij je i dobrze schłodź.
Comentarios