baklava - oryginalny przepis
Pobyt na Bliskim Wschodzie w Polskim Kontyngencie Wojskowym ONZ UINIFIL w Libanie bardzo mocno wrył się w moja świadomość i pamięć. Tamten czas nie tylko był czasem służby i pracy ale również miałem możliwość bycia w wielu miejscach czasami tam gdzie zwykłym turystom nie pozwalano się poruszać ze względu na bezpieczeństwo i w razie niebezpieczeństwa nawet grożącą ewentualną życia. My poruszając się pojazdami oznaczonymi literami UN zawsze wzbudzaliśmy szacunek i uznanie a czasami gościnność Libańczyków nie pozwalała odmówić poczęstunku czy też spędzenia z tamtymi rodzinami odrobinę wolnego czasu. Nie wspomnę o potrawach którymi tylko tam byłem częstowany a potem sam według wskazań czy skromnych zapisków odtworzyć wyśmienity posiłek. Tym sposobem do własnego domu w Polsce „wprowadziłem” potrawy które nie tylko goszczą na moim stole ale również na stołach moich bliskich. Tym razem proponuję przepis na śródziemnomorska „Baklave” sztandarowy deser niemal wszystkich krajów wybrzeża morza śródziemnego niezależnie czy jest to Liban, Izrael, Egipt czy z tej strony Turcja czy Grecja. Wszystkie przepisy zasadniczo niczym się nie różnią i niemal w każdym z wymienionych krajów smak tego deseru jest bardzo zbliżony.
Słodycze tego regionu charakteryzują się bogatym wachlarzem smaków i aromatów, przebywanie w pobliżu piekarni czy tez lokali zajmujących się wykonaniem i konfekcjonowaniem własnych produktów zmusza przeciętnego klienta do wejścia i „zanurzenia” się w nieustającą ilość przebogatych aromatów i smaków.
W moim wykonaniu proponuje przepis z pogranicza Turecko – Greckiego aczkolwiek z bardzo podobnym przepisem spotkałem się na libańskim suku w Tyrze w Libanie nad brzegiem morza śródziemnego. O tym świadczy choćby zakupiona przeze mnie yufka, u nas zwana popularnie ciastem filo. Jego skład jest wyjątkowo banalny: mąka pszenna, woda, skrobia kukurydziana, sól oraz sorbinian potasu to, sól potasowa kwasu sorbowego – środek stosowany m.in. jako konserwant w żywności oznaczany w składzie produktów symbolem E202. Och starczy tych dziwnych oznaczeń „E”, powróćmy może do przepisu na nasza Baklavę.
Składniki:
- 75 g drobno posiekanych pistacji;
– 400 - 450 g orzechów drobno posiekanych w moim przepisie dodałem orzechy nerkowca, orzech włoski oraz migdały;
– 1/2 kg ciasta yufka (filo)
– 1/2 szklanki tartej bułki
– 1/2 szklanki cukru
– 1/2 łyżeczki cynamonu
– kostka (200g) roztopionego masła
– 1/2 szklanki oleju rzepakowego
– skórka otarta z 2 cytryn
syrop:
– 1 szklanka cukru z powodzeniem można dodać cukier czcinowy nieratyfikowany;
– 1/2 szklanki miodu;
– 1/2 szklanki wody;
– sok i skórka otarta z dwóch cytryn.
Comments