top of page

KNEDLE ZE ŚLIWKAMI

To już jesień. Miesiąc cudownych kolorów, zapachów i smaków. Na mojej stronie już umieściłem przepis na knedle ze śliwkami, ale kto z nas nie lubi tego wspaniałego jesiennego owocu w wielu odsłonach. Tym razem proponuję bardzo proste wykonanie knedli w oparciu o niemal banalny przepis, którego genezę każdy z nas znających się cokolwiek na kuchni potrafi wykonać samodzielnie, ciesząc podniebienia domowników na podstawie przepisów jakie niemal od pokoleń istnieją w naszych domach. Ko z nas nie wspomina smaków z dzieciństwa, tych aromatów. Może dzięki takiemu prostemu przepisowi powróćmy do tamtych dawnych i wspominanych czasów.


Potrzebne jest nam:


500 g ziemniaków

500 g śliwek węgierek

250 g mąki pszennej

50 g mąki ziemniaczanej

2 jajka

Sól


A dodatkowo wiejska kwaśna śmietana, cukier, bułka tarta do posypania i masło.


Przygotowanie knedli jest łatwiejsze niż nam się wydaje, trochę własnej pracy i chęci i oczywiście naszego serca i powstanie coŚ co każdemu sprawi niebiańską przyjemność w konsumpcji tego posiłku.


Ziemniaki umyj obierz i gotuj do miękkości, następnie po ugotowaniu i wystudzeniu przepuść przez praskę, wymieszaj z mąką, jajami i szczyptą soli. Pamiętaj że sól jest niezbędna do podkręcenia smaku i wydobycia tego wszystkiego co jest aromatyczne i doskonałe.


Po wymieszaniu w ten sposób przygotowanego ciasta formujemy wałki o średnicy około 3 cm. Następnie tniemy nożem tak jak tradycyjne kopytka tak by z jednego takiego kawałeczka cista uformować placuszki. Na środku placuszka umieszczamy wydrelowaną śliwkę i placuszek zlepiamy, tak by ostatecznie uformować równą kulkę – knedel.

Tak przygotowany knedel gotujemy licząc od momentu wypłynięcia na powierzchnię od 2 do 3 minut w lekko osolonej wodzie.

Knedle podajemy ze śmietana i bułką tartą wcześniej przysmażoną na maśle z niewielką ilością cukru.


Jeżeli dysponujemy dodatkowa ilością śliwek możemy przygotować na prędce sos ze sprawionych śliwek odpowiednio wydrylowanych i pokrojonych w postaci smażonych powideł, którym polewamy knedle lub w sposób umiejętny kładziemy na brzegu talerza kleks z sosu.

Nie pozostaje w tym momencie nic innego jak tylko życzyć smacznego. Knedle są doskonałym daniem obiadowym ale również mogą być czymś wspaniałym na kolacje z dodatkiem półsłodkiego czerwonego wina.


Na koniec proponuję zapoznać się z tekstem który znalazłem na stronach portalu INTERIA.pl - ZAPRASZAM



KOMU JAKIE ŚLIWKI


Są pełne witamin, minerałów i zdrowia. Jakie wybrać przy twoich dolegliwościach?

Węgierki, renklody, mirabelki, także śliwa tarnina to śliwki nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Pod względem wartości odżywczych wszystkie odmiany śliwek są do siebie bardzo podobne. Różni je smak i kaloryczność, co wiąże się z zawartością wody w owocach.

Śliwki są dobrą przekąską dla osób dbających o linię, a nawet mających kłopoty z cukrem. Jedzone ze skórką dostarczą bowiem sporo błonnika, który reguluje trawienie, daje uczucie sytości na dłużej, a także pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi.

Śliwki są dobrym źródłem składników mineralnych: wapnia, potasu, żelaza, fosforu oraz magnezu. Dzięki temu mogą być dobrym uzupełnieniem diety i juniora, i seniora. Ale spożycie dużej ilości świeżych owoców ze skórką może skończyć się rozwolnieniem, wzdęciami.

Ostrożnie powinny jeść je osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego, jak nadwrażliwość jelitowa, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, a także choroby wątroby, oraz pacjenci pozostający na diecie lekkostrawnej.


Węgierki


Poprawiają apetyt, działają korzystnie na układ pokarmowy. Zapobiegają zaparciom, a tym samym zmniejszają zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego.

Badania dowiodły, że wyciąg ze śliwek niszczy komórki nowotworowe nie naruszając przy tym komórek zdrowych. Zawdzięczają to dużej zawartości pektyn, które usuwają z jelit nagromadzony w nich tłuszcz i szkodliwe produkty przemiany materii. Wystarczy zjeść 3-4 śliwki dziennie.

Dojrzałe owoce to świetna przekąska i dodatek do dań, ciast, knedli, pierogów, a także niezastąpiony składnik domowych śliwkowych powideł.


Mirabelki


Choć nie są tak popularne jak węgierki, mirabelki poprawiają krążenie krwi, a także pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Dlatego regularne jedzenie małych śliwek może przeciwdziałać miażdżycy.

Owoce bogate są w potas wspierający pracę serca. Pomagają też nawilżyć skórę i pozbyć się popękanych naczynek (tzw. pajączków). Kompresy i okłady z wyciągiem z mirabelek przyspieszają gojenie się ran. Można z nich robić kompot, dżem, wino lub nalewkę.


Renklody


Najzdrowsze są te o ciemnej barwie, bo zawierają najwięcej cennych dla zdrowia antocyjanów. Mają one działanie antynowotworowe i przeciwzapalne. Dostarczą też witamin z grupy B, które wpływają kojąco na układ nerwowy i poprawiają samopoczucie.

Zaleca się je osobom żyjącym w pośpiechu, stresie, także uczniom i studentom. Zawarte w śliwkach witaminy z grupy B wspomagają pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację.

Wystarczy jeść 3 śliwki dziennie, by dać organizmowi magnez i wit. B6, co korzystnie wpływa na układ nerwowy. Renklody można jeść na surowo, nadają się też na przetwory.


Śliwa tarnina


Ciemnogranatowe owoce z niebieskawym nalotem zawierają flawonoidy - przeciwutleniacze, które nadają owocom charakterystyczną barwę. Dostarczą też substancji, dzięki którym śliwa tarnina działa zatwardzająco.

Po zjedzeniu owoce tworzą na śluzówce jelit ochronną warstwę, zabezpieczającą przed substancjami wywołującymi biegunki. Dodatkowo owoce spowalniają ruchy jelit, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Poleca się je seniorom przy przewlekłych nieżytach żołądka i jelit.

Owoce zbiera się w październiku i listopadzie. Są tak kwaśne, że nie nadają się do jedzenia. Cierpki smak tracą po pierwszych przymrozkach lub przemrożeniu w zamrażalniku przez dobę. Wtedy warto je wykorzystać do zrobienia dżemów, kompotów, marmolad, galaretek, nalewek, win oraz likierów.

SOPHIE'S
COOKING TIPS

#1 

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me.

 

#2

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me.

 

#3

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me.

bottom of page