top of page
Zdjęcie autoraAdministrator

Kleszcz - bardzo groźny pajęczak

Kleszcze to groźne pajęczaki przenoszące niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby. W Polsce coraz częściej można spotkać kleszcze nawet przez cały rok. Kleszcze atakują człowieka, wyczuwając jego zapach nawet z odległości kilkunastu metrów. Kleszcze mogą się wgryźć w niemal każde miejsce na ciele. Aby się chronić przed kleszczami i komarami, stosujemy środki odstraszające. Koszula z długimi rękawami i długie spodnie nie zawsze są w stanie uchronić nas przed kleszczami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nieświadomie wabimy je do siebie, np. strojem czy zapachem. Czy kleszcze mają ulubione kolory? Okazuje się, że kleszcze a także komary wabią niektóre zapachy, kolory a nawet urządzenia.





CZERWONY KOLOR PRZYCIĄGA OWADY


CZERWONY Kolor czerwony przyciąga kleszcze i komary. Jeśli chcemy uniknąć ukąszeń, lepiej nie zakładać ubrań w kolorze czerwonym.


NIEBIESKI KOLOR PRZYCIĄGA OWADY


NIEBIESKI Jasnoniebieski odcień przyciąga kleszcze i komary. Jeśli chcemy uniknąć ukąszeń, lepiej nie zakładać ubrań w kolorze jasnoniebieskim.


CZARNY KOLOR PRZYCIĄGA OWADY


CZARNY Czarny kolor przyciąga kleszcze i komary. Jeśli chcemy uniknąć ukąszeń, lepiej nie zakładać ubrań w kolorze czarnym.


POMARAŃCZOWY KOLOR PRZYCIĄGA OWADY


POMARAŃCZOWY Pomarańczowy odcień przyciąga kleszcze i komary. Jeśli chcemy uniknąć ukąszeń, lepiej nie zakładać ubrań w kolorze pomarańczowym.


ŻÓŁTY KOLOR PRZYCIĄGA OWADY


ŻÓŁTY Odcień żółty przyciąga kleszcze, komary i muchy. Jeśli chcemy uniknąć ukąszeń i nie chcemy, żeby przeszkadzały nam muchy, lepiej nie zakładać ubrań w kolorze żółtym.


Kleszcze to groźne pajęczaki przenoszące niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby. W Polsce coraz częściej można spotkać kleszcze nawet przez cały rok. Kleszcze atakują człowieka, wyczuwając jego zapach nawet z odległości kilkunastu metrów. Kleszcze mogą się wgryźć w niemal każde miejsce na ciele. Aby się chronić przed kleszczami i komarami, stosujemy środki odstraszające. Koszula z długimi rękawami i długie spodnie nie zawsze są w stanie uchronić nas przed kleszczami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nieświadomie wabimy je do siebie, np. strojem czy zapachem. Czy kleszcze mają ulubione kolory? Okazuje się, że kleszcze a także komary wabią niektóre zapachy, kolory a nawet urządzenia.


Kleszcze i komary są przyciągane przez pot i ciepło, wydzielane przez ciało. Atakują człowieka, wyczuwając jego zapach nawet z odległości kilkunastu metrów. Na spacery najlepiej wybierać ubrania, które zakrywają ciało. Dobrze też wybierać elementy garderoby z lekkich, naturalnych, przepuszczających powietrze tkanin, by uniknąć nadmiernego pocenia.


Bardzo istotne jest również nakrycie głowy. Czapka, kapelusz czy chustka chronią przed kleszczami spadającymi z drzew, które później bardzo trudno zauważyć i odnaleźć na ciele.


Owady są przyciągane także przez zapachy. Najbardziej lubią słodkie i wyraźne perfumy - lepiej takich unikać, wybierając się na spacer.




Co przyciąga kleszcze? Może to twój zapach lub... telefon komórkowy! Sprawdź, czego możesz uniknąć, aby nie wabić do siebie kleszczy


Kleszcze wabią niektóre zapachy, a nawet urządzenia.

Kleszcze to pajęczaki, które są groźne, ponieważ przenoszą niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę. Aby się przed nimi chronić, stosujemy środki odstraszające. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nieświadomie wabimy je do siebie, np. strojem czy zapachem. Sprawdź, co przyciąga kleszcze i czego unikać, aby skuteczniej chronić się przed ich ugryzieniami.


Pot

Kleszcze, podobnie jak inni krwiopijcy, jakimi są komary, wabi zapach ludzkiego potu, a także podwyższona temperatura ciała i wilgotna skóra. Kleszcze wyczuwają również dwutlenek węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu. Dlatego na swoje ofiary najchętniej wybierają sportowców aktywnie ćwiczących na świeżym powietrzu, osoby otyłe oraz kobiety w ciąży.


Telefony komórkowe

Kleszcze wabi promieniowanie wytwarzane przez telefony komórkowe. Badanie polskich i czeskich naukowców z 2020 roku wykazało, że pajęczaki przyciąga pole elektromagnetyczne (EMF) o częstotliwości 900 MHz, czyli takie, jakie wytwarzają stacje radiowe, telewizyjne i telefoniczne oraz urządzenia mobilne. Dodatkowo badanie wykazało, że chętniej do źródeł fal elektromagnetycznych podążały kleszcze zakażone bakterią z rodzaju Rickettsia, która może powodować choroby takie jak gorączka Q czy gorączka plamista. Dlatego idąc na łąkę, do parku czy do lasu lepiej zostawmy telefon w domu.


Perfumy

Pajęczaki mają bardzo czułe zmysły, dzięki którym wyczuwają ciepło ludzkiego ciała, drganie podłoża, ruchy powietrza a także zapachy. Kuszące są dla nich szczególnie intensywne i słodkie zapachy perfum, żeli i dezodorantów np. waniliowe, karmelowe czy malinowe. Wychodząc na spacer nie używaj więc perfum, a do kąpieli i mycia stosuj kosmetyki bezzapachowe.


Strój

Pasożyty wbijają się w skórę, więc najbardziej odpowiednia jest dla nich ta odsłonięta. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko „złapania” kleszcza wychodząc do parku czy lasu zawsze zakładaj długie spodnie, bluzkę z długimi rękawami, nakrycie głowy i pełne buty. Najlepiej też ubierz się na jasno, bo wtedy łatwiej będzie dostrzec kleszcza.


Grupa krwi

W przeciwieństwie do komarów, które preferują grupę krwi 0, kleszcze lubią grupę krwi A i to właśnie ją najchętniej wybierały w badaniu, w którym otrzymały do wyboru również krew z grupy 0, B i AB. Nie oznacza to jednak, że osoby o innej niż A grupie krwi są zupełnie bezpieczne, ponieważ gdy pasożyt nie będzie miał wyboru zaatakuje również najbliższego żywiciela bez względu na jego grupę krwi.


Niedobór witamin z grupy B

Niedobór witamin B zmienia zapach potu, który staje się przyjemniejszy dla kleszczy. Natomiast u osób z prawidłowym poziomem witamin z tej grupy pot ma zapach odstraszający pasożyty. Aby uzupełnić niedobory jedz jak najwięcej nasion roślin strączkowych, orzechów, warzyw liściastych i owoców morza, które są źródłem witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy (witamina B9), pirydoksyna (witamina B6) czy tiamina (witamina B1).


Gdzie można spotkać kleszcze?

Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Lubią ciepło, dlatego najliczniej występują w strefie międzyzwrotnikowej, jednak ze względu na ocieplanie się klimatu obecnie również w Polsce coraz częściej można spotkać je nawet przez cały rok.


Najliczniej występują w lasach liściastych i mieszanych, gęstych zaroślach, paprociach, w trawach, a także na terenach zieleni miejskiej. W Polsce do najczęściej spotykanych gatunków należą kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy i obrzeżek gołębnik.


Kleszcze są pasożytami, które żerują na swoich ofiarach, żywiąc się ich krwią, która jest im potrzebna do przechodzenia przez kolejne fazy rozwoju. Atakują głównie zwierzęta i ptaki, ale z braku żywicieli i powiększającej się w ostatnich latach populacji, kleszcze żerują również na ludziach. Coraz częściej można je spotkać nie tylko w lesie, ale także w miastach na trawnikach, w parkach czy na przystankach oraz w przydomowych ogródkach.


Pajęczaki lubią wilgoć i ciepło, dlatego kleszcze najchętniej polują w godzinach przedpołudniowych od 8:00 do 12:00 oraz po południu od ok. 15:00 aż do wieczora. O tych porach należy więc na nie szczególnie uważać.


Co zrobić, gdy znajdziemy na skórze kleszcza?

Po przyjściu z dworu, a szczególnie ze spaceru po parku lub wycieczki do lasu, zawsze dokładnie przeszukaj w poszukiwaniu kleszczy ubranie i skórę, swoją oraz swoich towarzyszy. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których skóra jest cieńsza, ciepła i wilgotna, czyli zgięcia łokci, miejsca za uszami i na szyi oraz pachwiny.


Gdy znajdziesz kleszcza wbitego w skórę, postępuj według poniższych wskazówek:

  1. Nie czekaj, tylko natychmiast usuń kleszcza. Najlepiej użyć do tego specjalnego narzędzia np. kleszczołapki (rozwidlony haczyk), lassa lub pompki do usuwania kleszczy. Jeśli nie ich posiadasz, ostatecznie możesz użyć pęsety kosmetycznej.

  2. Kleszcza należy chwycić tuż przy skórze i wyjąć zdecydowanym ruchem w kierunku, w którym wbił się on w naszą skórę,

  3. Po wyjęciu kleszcza zdezynfekuj ranę środkiem odkażającym i zwróć uwagę, czy nie pozostał w skórze jakiś fragment pajęczaka.

  4. Obserwuj ranę po ukąszeniu. Jeśli wystąpią wokół niej jakieś zmiany, a zwłaszcza gdy pojawi się rumień, natychmiast udaj się do lekarza, który zleci testy w kierunku boreliozy.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page