TOWARZYSTWO M Y Ś L I W S K I E
R O S O M A K
d/Towarzystwo Myśliwskie P. K. W.
STRONA KODOWANA HASŁEM
w pełni dostępna
WYŁĄCZNIE DLA CZŁONKÓW
TM ROSOMAK
Dystynkcje w hierarchii Polskiego Związku Łowieckiego
Odznaczenia Polskiego Związku Łowieckiego
Odznaczenia regionalne Polskiego Związku Łowieckiego
Ceremoniał sztandarowy
Odznaczenia członków T. M. Rosomak
Dystynkcje w hierarchii Polskiego Związku Łowieckiego
K. Ł. "Towarzystwo Myśliwskie - ROSOMAK" - Odznaczenia PZŁ
Umieszczone na kołnierzu dystynkcje określają pozycję myśliwego w organizacyjnej hierarchii.
Dla wielu osób jest to nierozpoznawalne dlatego poniżej przedstawiamy dystynkcje wraz z opisem
stanowisk do których są przyporządkowane.
Po wygaśnięciu funkcji prawo noszenia dystynkcji pozostaje. Dystynkcja wówczas różni się od
dotychczasowej brakiem obszycia obrzeża. Nie dotyczy to Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej
i Łowczego Krajowego, którzy zachowują noszoną dystynkcję dożywotnio.
„HONOROWY ŻETON ZASŁUGI” – ZŁOM
Odznaczenie ustanowione w dniu 28 listopada 1929 roku uchwałą Wydziału Wykonawczego Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich NAJWYŻSZE ODZNACZENIE W POLSKIM ZWIĄZKU ŁOWIECKIM
MEDAL ŚWIĘTEGO HUBERTA
Medal Świętego Huberta ustanowiony został uchwałą Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ w dniu 16 grudnia 1992 roku. Medal nadawany jest za szczególne osiągnięcia w zakresie propagowania kultury i sztuki łowieckiej, a w szczególności za: prace naukowe, dorobek literacki i publicystyczny oraz osiągnięcia w sztuce o tematyce łowieckiej, osiągnięcia szkoleniowe, popularyzację wiedzy, tradycji i kultury łowieckiej.
MEDAL ZASŁUGI ŁOWIECKIEJ ZŁOTY, SREBRNY, BRĄZOWY
Ustanowiony w dniu 11 grudnia 1929 roku uchwałą Wydziału Wykonawczego Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Medal Zasługi Łowieckiej nadawany jest członkom Zrzeszenia za zasługi na polu łowiectwa, uwzględniając długotrwałą pracę organizacyjną w organach i innych strukturach PZŁ, osiągnięcia w gospodarce łowieckiej ze szczególnym uwzględnieniem hodowli i ochrony zwierzyny, ewidentne rezultaty w ochronie środowiska, walkę z kłusownictwem, osiągnięcia w strzelectwie myśliwskim, znaczące osiągnięcia w hodowli, upowszechnianiu i tresurze psa myśliwskiego, wzorową postawę etyczną i koleżeńskość.
ODZNAKA ZA ZASŁUGI DLA ŁOWIECTWA
Odznaczenie ustanowione 26 czerwca 1966 roku przez X Krajowy Zjazd Delegatów PZŁ. Wzór odznaki wg projektu Edwarda Gorola zatwierdzony został przez XI Krajowy Zjazd Delegatów PZŁ 27 lipca 1969r..
Odznakę za Zasługi dla Łowiectwa nadaje się osobom i instytucjom spoza Zrzeszenia za upowszechnianie idei łowiectwa w społeczeństwie. Odznakę za Zasługi dla Łowiectwa stanowi krążek o średnicy 11,2 mm z tombaku srebrzystego i oksydowanego z wizerunkiem tokującego głuszca i napisem na otoku: ” Za zasługi dla łowiectwa „. Krążek nałożony jest na trzy wychodzące ze środka stylizowane promienie, miedzy którymi znajdują się trzy potrójne gałązki stylizowanej jedliny wykonane w złotym metalu z zieloną emalią. Wymiary odznaki 25,8 x 27 mm.
Znaczek przyznawany członkom polskiego Związku Łowieckiego za długoletnie członkostwo w stowarzyszeniu, uznany jest, jako odznaka uznaniowa.
K. Ł. "Towarzystwo Myśliwskie - ROSOMAK"
Odznaczenia łowieckie regionalne
MEDAL
ZA ZASŁUGI DLA ŁOWIECTWA ZIEMI KOSZALIŃSKIEJ.
Ustanowiony w dniu ......................... roku uchwałą Okręgowej Rady Łowieckiej w Koszalinie.
MEDAL HONOROWY
"ZA ZASŁUGI DLA ŁOWIECTWA ZIEMI SZCZECINECKIEJ".
Działając w oparciu o Uchwałę WZCz nr 18-2019/2020 z dn. 18.08.2019.r., ustanowiony w 2020 roku uchwałą Koła Łowieckiego nr 55 "Towarzystwo Myśliwskie Rosomak" w Szczecinku zgodnie z brzmieniem Uchwały WZCz. nr 19 - 2020/2021 w roku XV lecia jubileuszu powołania Towarzystwa Myśliwskiego.
W roku 2020 na podstawie Uchwały Nr 33 - 2020 / 2021 WZCz z 2020 powołana została Kapituła Medalu Honorowego "Za Zasługi dla Łowiectwa Ziemi Szczecineckiej".
Medal "Za Zasługi dla Łowiectwa Ziemi Szczecineckiej" stanowi krążek o średnicy 34 mm o dwóch stronach wybitych zgodnie z charakterystyką Medalu na zawieszce z agrafką ze stylizowanych liści dębu z unikatowym numerem nadawanym w kolejności, wygrawerowanym na rewersie Medalu.
Odznaczenie / medal nadawane jest każdej osobie, która na podstawie złożonego wniosku do Kapituły przez członków Towarzystwa Myśliwskiego lub osobę prawną w znacznym stopniu wyróżniającą się w dziedzinie propagowania nowoczesnych metod ochrony lasu, wprowadzania bioróżnorodności oraz dbałości o środowisko naturalne, szczególnej dbałości o przyrodę ojczystą, dbałości o etykę i kulturę materialną i niematerialną związaną z lasem, przyrodą oraz łowiectwem.
Medal Kapituła przyznaje nie wcześniej jak po piętnastu latach członkostwa w PZŁ, Medal Honorowy przyznawany jest w jednej kategorii jako uznanie za dotychczasowy dorobek w zakresie tematyki łowiectwa i myslistwa.
K. Ł. "Towarzystwo Myśliwskie - ROSOMAK" - Ceremoniał sztandarowy
Sztandar łowiecki dla myśliwych zrzeszonych w PZŁ jest najważniejszym symbolem organizacji wyróżniającym, jednoczącym oraz podnoszącym prestiż całej społeczności łowickiej. Godne obchodzenie się ze sztandarem dotyczy jego prezentowania podczas uroczystości, transportu oraz przechowywania.
Sztandar stanowi płat materiału o wymiarach 100 x 100 cm, umocowany do drzewca zwieńczonego symbolem Polskiego Związku Łowieckiego lub grotem wzorowanym na tradycyjnych oszczepach myśliwskich. Pod grotem umocowana jest wstęga o szerokości 10 cm, na której umieszcza się nadane kołu odznaczenia. W ornamencie sztandaru umieszcza się motywy charakterystyczne dla danego koła a także elementy regionalne. Sztandar powinien być przechowywany w oszklonej gablocie.
We wszystkich uroczystościach z udziałem sztandaru uczestniczy poczet sztandarowy koła złożony z trzech osób; dowódcy pocztu, chorążego niosącego sztandar oraz adiutanta. Chorąży pocztu staje z prawej strony sztandaru a adiutant z lewej. Do uczestnictwa w poczcie sztandarowym który jest funkcją zaszczytną dla myśliwego wybierani są myśliwi legitymujący się nienaganną postawą etyczną i o dobrej prezencji.
Ubiór członków pocztu sztandarowego stanowią; łowiecki mundur organizacyjny z odznaczeniami, biała koszula, kapelusze myśliwskie jednakowego koloru i fasonu oraz czarne buty. Członkowie pocztu na rękach mają białe rękawiczki oraz przez ramię mają założone zielone szarfy z czerwonym paskiem przy obrzeżach, spięte rozetą lub związane przy lewym boku. W kościele i w trakcie uroczystości odbywających się w pomieszczeniach zamkniętych poczet sztandarowy występuje w kapeluszach.