top of page

Jak chronić się przed latającym kleszczem?

Strzyżaki jelenie, nazywane potocznie latającymi kleszczami, są najbardziej dokuczliwe w okresie między czerwcem a wrześniem. Głównie żywią się krwią leśnych zwierząt, ale ich ofiarą może paść również człowiek. Jak można skutecznie odstraszyć te owady?


Czym jest latający kleszcz?

Strzyżak jeleni (nazywany również sarnim) wyglądem przypomina kleszcza, ale nie jest tak groźny, więc nie musimy się go obawiać. Strzyżak w zdecydowanej większości przypadków poluje na sarny i borsuki, z których pije krew i składa w niej swoje larwy. Na szczęście latający kleszcz nie może rozmnażać się w ludzkiej krwi, dlatego nie musimy się go bardzo obawiać.


Strzyżak jeleni po znalezieniu żywiciela odrzuca skrzydła. Może być więc mylony z kleszczem

Strzyżaki bywają uciążliwe, ale nie przenoszą boreliozy, a ich ukąszenie nie wywołuje poważnych problemów zdrowotnych i nie zdarza się często. Mimo to możemy dmuchać na zimne, próbując odstraszyć tego owada pewnym prostym sposobem.


Jak odstraszyć latające kleszcze?

Strzyżak jeleni, czyli potocznie nazywany latającym kleszczem powinien stracić zainteresowanie nami, jeśli będziemy ubrani w odzież o jasnym kolorze. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż strzyżaki za swoje ofiary wybierają głównie zwierzęta o ciemnym ubarwieniu, stąd przypuszczenie, że od jasnych kolorów owady te trzymają się z daleka.

Dodatkową barierą ochroną przed owadem będzie nałożenie na siebie warstwy wierzchniej, wykonanej z dosyć śliskiego materiału. To powinno zdecydowanie utrudnić strzyżakowi siadanie i przemieszczanie się. Pomocne będą także preparaty na komary i kleszcze, które dostępne są w większości sklepów i aptek.


www.interia.pl

 
 
 

Yorumlar


© 2019 by Towarzystwo Myśliwskie ROSOMAK. Proudly created with Wix.com

Koło Łowieckie PZŁ Nr 55 „Towarzystwo Myśliwskie Rosomak” oświadcza, że wszystkie treści zawarte na tej stronie internetowej, są własnością Koła Łowieckiego ‘TOWARZYSTWO Myśliwskie Rosomak” w Szczecinku i cała zawartość strony internetowej https://tm-pkw.wixsite.com/tm-rosomak  jest chroniona przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Wszystkie logotypy, nazwy własne, teksty, fotografie, formularze, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, są znakami zastrzeżonymi i należą do Administratora strony T. M. Rosomak. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony www.tm-rosomal.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Autorzy strony nie biorą odpowiedzialności za legalność zdjęć poszczególnych autorów.

bottom of page