top of page
Zdjęcie autoraAdministrator

DARY LASU Edycja IV

Zaktualizowano: 29 maj 2021

20.05.2021.r.



W dniu dzisiejszym w pomieszczeniach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku odbyło się spotkanie współuczestników i organizatorów inaugurujących kolejną edycję DARÓW LASU.

To już czwarty raz kiedy impreza ta zagości w naszym mieście z zeszłoroczną przerwą spowodowana obostrzeniami wynikającymi z pandemii. Dzisiejsze spotkanie oczywiście odbyło się pod warunkiem że wszyscy jego uczestnicy w zabezpieczeni przed SARS 19 poprzez albo uodpornienie choroba lub zostali zaszczepieni. Te spełnione wymagania były jedynym warunkiem uczestnictwa w spotkaniu.

Poniżej cytuje materiał zamieszczony na stronie https://www.szczecinek.lasy.gov.pl/historia/

autorstwa pana Marka Stasiuka rzecznika prasowego RDLP w Szczecinku jako skromne przypomnienie tego co już stało się historią tej imprezy.


 

DARY LASU PO RAZ TRZECI 18.09.2019 | MAREK STASIUK Już po raz trzeci leśnicy z RDLP w Szczecinku zaprosili mieszkańców Szczecinka i powiatu szczecineckiego na kolejną edycję Darów Lasu. I tym razem szczecinecka dyrekcja przygotowała szereg propozycji, które przypadły do gustu miłośnikom lasu i przyrody. Na placu koncertowym stanęły stoiska kulinarne, techniczne a także historyczne. Dary Lasu podzielono na kilka stref tematycznych, których zadaniem było przybliżenie produkcyjnych i pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Strefa kulinarna to przede wszystkim stoiska zbudowane wokół projektu rozwojowego, pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Mieszkańcy mogli skosztować dziczyzny pod wieloma postaciami. Na smakoszy czekały pierogi, gulasz z dzika, bigos myśliwski, zupa na dziku Warcisławka oraz gotowe wyroby wędliniarskie spod znaku „Dobre z lasu”. „Dobre z lasu” to marka LP, która została zaprezentowana na Darach Lasu po raz pierwszy. Po raz pierwszy także Dary Lasu zostały objęte patronatem Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Małgorzaty Golińskiej oraz patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Goście specjalni w przemówieniach poruszyli temat dobrej kondycji polskich lasów oraz ich dostępności dla każdego.


Na strefie edukacyjnej na zainteresowanych czekały stoiska tematyczne. W tym roku udało się leśnikom przełożyć treści merytoryczne na działania praktyczne. I tak uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach oraz wykonania prac, które pozwoliły bliżej zapoznać się i zrozumieć środowisko lasu oraz jego funkcje, jakie pełni wobec społeczeństwa. Konkursy na pilarce rowerowej i przy pile twoja-moja przyciągnęły tłumy. Podobnie pokaz prac harvestera przy ścinaniu drewnianych pali, oraz stoisko historycznych pilarek zgromadziły ogromną ilość uczestników imprezy. Ręce pełne roboty mieli uczestnicy warsztatów „Las w słoiku”, które zostały przygotowane przez leśniczki z portalu „Las na szpilkach”. Dodatkową atrakcją dla pań była możliwość samodzielnego przygotowania świecy zapachowej z leśnymi dodatkami oraz jesienny pedicure z dodatkami listków i paproci. Gęsto obłożone zielenią, z pluskiem źródlanej wody, prezentowało się stoisko dotyczące małej retencji. Słodkimi przekąskami z miodem zachęcało odwiedzających stoisko poświęcone bartnictwu. Dla dociekliwych i cierpliwych zarazem, w ramach projektu „Leśne Gospodarstwa Węglowe”, przygotowano specjalne pudełko z drzewkiem do samodzielnego wyhodowania. W pudełku znajdowały się wszystkie składniki – wraz z instrukcją – potrzebne do posadzenia własnego drzewka. Nowością na strefie edukacyjnej było pojawienie się stoiska związanego z elektro mobilnością. W ramach projektu „Las Energii”, leśnicy zaprezentowali samochody i hulajnogi elektryczne. Obok BMW i3, który jest na wyposażeniu RDLP w Szczecinku, stanął najnowszy i w pełni elektryczny model Audi e-tron. Na scenie zaplanowano występy artystyczne. Do wspólnej zabawy zachęcały publiczność specjalnie zaproszone gwiazdy. Słynne biesiady cygańsko-słowiańskiej „Pasjonatki”, z ciepłego usposobienia „Kepiczanki”, z kolorowych strojów „Swojacy”, z zamiłowania do śpiewu „Półnuty”, zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „M1 Talent show” Jakub Mieczaj i Jakub Frankowski, rewelacyjni „Yaga Band” z przebojami Abby i BoneyM oraz fenomen Festiwalu w Sopocie, zespół Hamak Band.

Wielką sympatią cieszyły się pokazy ptaków drapieżnych, psów myśliwskich i jazdy konnej. Wisienką na torcie był pokaz samolotu gaśniczego „Dromader”, który dokonał zrzutu wody.

Trzecią edycję Darów Lasu rozpoczął wystrzał armatni. I w takiej też, wystrzałowej atmosferze, przebiegła cała impreza. Mieszkańcy dopisali, pogoda także. Leśnicy już zapraszają na kolejną edycję za rok i obiecują, że atrakcji nie zabraknie. Marek Stasiuk - rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku Galerie z wszystkich edycji Darów Lasu można zobaczyć na stronie Marka Bubleja, naszego fotografa imprezy: https://tm-pkw.wixsite.com/kronika/dary-lasu-iii-edycja-2019-1


 

Po rocznej przerwie można powiedzieć że zatęskniliśmy za Naszymi DARAMI LASU i chcieli byśmy powrócić do tego niczym nie ograniczonego spontanicznego i otwartego w przekazie spotkania z przedstawicielami kultury lasu. Z gospodarzami naszego dobra narodowego jakim są Lasy Państwowe i to co je spaja i odróżnia od innych gałęzi gospodarki narodowej.



Nie mogę ukryć swojego zadowolenia i poczucia dumy, że udało się nam wszystkim, wspólnie z organizacjami, przedstawicielami jednostek gospodarczych oraz z ośrodkami młodzieżowymi wykonać naprawdę dobra robotę. Przekonany jestem że tegoroczna edycja będzie jeszcze ładniejsza wypełniona dodatkowymi atrakcjami i ciekawymi godnymi zainteresowania prezentacjami. Już teraz zapraszamy na tegoroczna IV Edycje DARÓW LASU w Szczecinku organizowanych pod pełnym patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.


My jako Członkowie "Towarzystwa Myśliwskiego Rosomak" już dziś zapraszamy jako współorganizatorzy do udziału w Konkursach Fotograficznym oraz Rysunku i Grafiki jakie zorganizowany będą podczas trwania imprezy plenerowej DARY LASU.


Podsumowanie imprezy wraz z ogłoszeniem wyników konkursów fotograficznego oraz rysunku i grafiki wraz z wręczeniem nagród odbędzie się podczas oficjalnej Gali półtora miesiąca po zakończeniu imprezy plenerowej DARY LASU w pomieszczeniach RDLP w Szczecinku.

60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page