top of page

DARY LASU Edycja IV

Zaktualizowano: 29 maj 2021

20.05.2021.r.



W dniu dzisiejszym w pomieszczeniach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku odbyło się spotkanie współuczestników i organizatorów inaugurujących kolejną edycję DARÓW LASU.

To już czwarty raz kiedy impreza ta zagości w naszym mieście z zeszłoroczną przerwą spowodowana obostrzeniami wynikającymi z pandemii. Dzisiejsze spotkanie oczywiście odbyło się pod warunkiem że wszyscy jego uczestnicy w zabezpieczeni przed SARS 19 poprzez albo uodpornienie choroba lub zostali zaszczepieni. Te spełnione wymagania były jedynym warunkiem uczestnictwa w spotkaniu.

Poniżej cytuje materiał zamieszczony na stronie https://www.szczecinek.lasy.gov.pl/historia/

autorstwa pana Marka Stasiuka rzecznika prasowego RDLP w Szczecinku jako skromne przypomnienie tego co już stało się historią tej imprezy.


 

DARY LASU PO RAZ TRZECI 18.09.2019 | MAREK STASIUK Już po raz trzeci leśnicy z RDLP w Szczecinku zaprosili mieszkańców Szczecinka i powiatu szczecineckiego na kolejną edycję Darów Lasu. I tym razem szczecinecka dyrekcja przygotowała szereg propozycji, które przypadły do gustu miłośnikom lasu i przyrody. Na placu koncertowym stanęły stoiska kulinarne, techniczne a także historyczne. Dary Lasu podzielono na kilka stref tematycznych, których zadaniem było przybliżenie produkcyjnych i pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Strefa kulinarna to przede wszystkim stoiska zbudowane wokół projektu rozwojowego, pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Mieszkańcy mogli skosztować dziczyzny pod wieloma postaciami. Na smakoszy czekały pierogi, gulasz z dzika, bigos myśliwski, zupa na dziku Warcisławka oraz gotowe wyroby wędliniarskie spod znaku „Dobre z lasu”. „Dobre z lasu” to marka LP, która została zaprezentowana na Darach Lasu po raz pierwszy. Po raz pierwszy także Dary Lasu zostały objęte patronatem Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Małgorzaty Golińskiej oraz patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Goście specjalni w przemówieniach poruszyli temat dobrej kondycji polskich lasów oraz ich dostępności dla każdego.


Na strefie edukacyjnej na zainteresowanych czekały stoiska tematyczne. W tym roku udało się leśnikom przełożyć treści merytoryczne na działania praktyczne. I tak uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach oraz wykonania prac, które pozwoliły bliżej zapoznać się i zrozumieć środowisko lasu oraz jego funkcje, jakie pełni wobec społeczeństwa. Konkursy na pilarce rowerowej i przy pile twoja-moja przyciągnęły tłumy. Podobnie pokaz prac harvestera przy ścinaniu drewnianych pali, oraz stoisko historycznych pilarek zgromadziły ogromną ilość uczestników imprezy. Ręce pełne roboty mieli uczestnicy warsztatów „Las w słoiku”, które zostały przygotowane przez leśniczki z portalu „Las na szpilkach”. Dodatkową atrakcją dla pań była możliwość samodzielnego przygotowania świecy zapachowej z leśnymi dodatkami oraz jesienny pedicure z dodatkami listków i paproci. Gęsto obłożone zielenią, z pluskiem źródlanej wody, prezentowało się stoisko dotyczące małej retencji. Słodkimi przekąskami z miodem zachęcało odwiedzających stoisko poświęcone bartnictwu. Dla dociekliwych i cierpliwych zarazem, w ramach projektu „Leśne Gospodarstwa Węglowe”, przygotowano specjalne pudełko z drzewkiem do samodzielnego wyhodowania. W pudełku znajdowały się wszystkie składniki – wraz z instrukcją – potrzebne do posadzenia własnego drzewka. Nowością na strefie edukacyjnej było pojawienie się stoiska związanego z elektro mobilnością. W ramach projektu „Las Energii”, leśnicy zaprezentowali samochody i hulajnogi elektryczne. Obok BMW i3, który jest na wyposażeniu RDLP w Szczecinku, stanął najnowszy i w pełni elektryczny model Audi e-tron. Na scenie zaplanowano występy artystyczne. Do wspólnej zabawy zachęcały publiczność specjalnie zaproszone gwiazdy. Słynne biesiady cygańsko-słowiańskiej „Pasjonatki”, z ciepłego usposobienia „Kepiczanki”, z kolorowych strojów „Swojacy”, z zamiłowania do śpiewu „Półnuty”, zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „M1 Talent show” Jakub Mieczaj i Jakub Frankowski, rewelacyjni „Yaga Band” z przebojami Abby i BoneyM oraz fenomen Festiwalu w Sopocie, zespół Hamak Band.

Wielką sympatią cieszyły się pokazy ptaków drapieżnych, psów myśliwskich i jazdy konnej. Wisienką na torcie był pokaz samolotu gaśniczego „Dromader”, który dokonał zrzutu wody.

Trzecią edycję Darów Lasu rozpoczął wystrzał armatni. I w takiej też, wystrzałowej atmosferze, przebiegła cała impreza. Mieszkańcy dopisali, pogoda także. Leśnicy już zapraszają na kolejną edycję za rok i obiecują, że atrakcji nie zabraknie. Marek Stasiuk - rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku Galerie z wszystkich edycji Darów Lasu można zobaczyć na stronie Marka Bubleja, naszego fotografa imprezy: https://tm-pkw.wixsite.com/kronika/dary-lasu-iii-edycja-2019-1


 

Po rocznej przerwie można powiedzieć że zatęskniliśmy za Naszymi DARAMI LASU i chcieli byśmy powrócić do tego niczym nie ograniczonego spontanicznego i otwartego w przekazie spotkania z przedstawicielami kultury lasu. Z gospodarzami naszego dobra narodowego jakim są Lasy Państwowe i to co je spaja i odróżnia od innych gałęzi gospodarki narodowej.



Nie mogę ukryć swojego zadowolenia i poczucia dumy, że udało się nam wszystkim, wspólnie z organizacjami, przedstawicielami jednostek gospodarczych oraz z ośrodkami młodzieżowymi wykonać naprawdę dobra robotę. Przekonany jestem że tegoroczna edycja będzie jeszcze ładniejsza wypełniona dodatkowymi atrakcjami i ciekawymi godnymi zainteresowania prezentacjami. Już teraz zapraszamy na tegoroczna IV Edycje DARÓW LASU w Szczecinku organizowanych pod pełnym patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.


My jako Członkowie "Towarzystwa Myśliwskiego Rosomak" już dziś zapraszamy jako współorganizatorzy do udziału w Konkursach Fotograficznym oraz Rysunku i Grafiki jakie zorganizowany będą podczas trwania imprezy plenerowej DARY LASU.


Podsumowanie imprezy wraz z ogłoszeniem wyników konkursów fotograficznego oraz rysunku i grafiki wraz z wręczeniem nagród odbędzie się podczas oficjalnej Gali półtora miesiąca po zakończeniu imprezy plenerowej DARY LASU w pomieszczeniach RDLP w Szczecinku.

 
 
 

Commenti


© 2019 by Towarzystwo Myśliwskie ROSOMAK. Proudly created with Wix.com

Koło Łowieckie PZŁ Nr 55 „Towarzystwo Myśliwskie Rosomak” oświadcza, że wszystkie treści zawarte na tej stronie internetowej, są własnością Koła Łowieckiego ‘TOWARZYSTWO Myśliwskie Rosomak” w Szczecinku i cała zawartość strony internetowej https://tm-pkw.wixsite.com/tm-rosomak  jest chroniona przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Wszystkie logotypy, nazwy własne, teksty, fotografie, formularze, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, są znakami zastrzeżonymi i należą do Administratora strony T. M. Rosomak. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony www.tm-rosomal.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Autorzy strony nie biorą odpowiedzialności za legalność zdjęć poszczególnych autorów.

bottom of page