top of page
Zdjęcie autoraAdministrator

Czapla siwa - jeden z bardziej agresywnych ptaków w Polsce.

Zaktualizowano: 10 maj 2021

02.05.2021.r.






Świat natury oprócz swojego piękna kryje także mroczne strony. Drapieżniki mogą uchodzić za bezwzględne i brutalne, ale musimy pamiętać, że w taki sposób walczą o przetrwanie. Materiał filmowy przedstawiony na stronie Blogu może mniej oczywiste, ale nie ustępujące ptakom szponiastym, drapieżnikami, którymi są czaple. Czaple siwe tak często spotykane w pobliżu akwenów wodnych, stawów rzek i jezior.



Czapla siwa (Ardea cinerea)


rodzina: czaplowate


opis

Długość ciała: 90-105 cm. Ptak wielkości bociana o smukłej sylwetce z długą wygiętą szyją. Upierzenie popielate z wierzchu i białawe od spodu. Z tyłu głowy zwisa czarny czub, zaś z przodu szyi ma rząd czarnych plamek. Młoda czapla nie ma wyrazistego rysunku na głowie i szyi. W locie różni się od bociana lub żurawia esowato wygiętą szyją i łukowato wygiętymi skrzydłami.


miejsca

Różnego rodzaju zbiorniki wodne, doliny rzeczne, bagna. Kolonie są często lokalizowana na wyspach lub w starych drzewostanach w pobliżu wód


liczebność

Nieliczny ptak lęgowy: 9000-10 000 par


gniazdo

Gniazduje kolonijnie najczęściej na drzewach, rzadziej w trzcinach. Gniazdo z gałęzi


lęg

3-5 niebieskich jaj. Wysiadywanie 25-26 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 50 dniach


pokarm

Żywi się rybami, płazami, małymi ssakami oraz wodnymi bezkręgowcami, na które cierpliwie czatuje


wędrówki

Wędrowna, ale część ptaków zimuje w kraju. Przylot: III- IV, odlot: IX-XI


ochrona

Gatunek chroniony częściowo z wyjątkiem obrębów stawów hodowlanych, wymieniony w Dyrektywie ptasiej


 

Kulinaria



„Czapla pieczona”

Składniki: Czapla, 20 dag słoniny, tłuszcz, sól, pieprz i jałowiec do smaku.


Sposób wykonania: Sprawioną czaplę umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu na godzinę. Słoninę pokrajać w paseczki. Następnie uformować tuszkę w kieszeń i naszpikować słoniną gęstymi równymi rzędami wzdłuż piersi i ociek z każdej strony po 2 - 3 rzędy, polać tłuszczem i upiec skrapiając wodą, a pod koniec wytworzonym sosem. Po upieczeniu tuszkę pokrajać na porcje tak, aby w każdej porcji było po kawałku nóżki i piersi, ułożyć na półmisku żaroodpornym i polać doprawionym sosem, zagrzać. Podawać z ziemniakami i zasmażaną kapustą.


 

„Czapla po myśliwsku”

Składniki: Czapla, 50 dag kapusty włoskiej, 10 dag cebuli, tłuszcz, 2 dag mąki, 0.5 szkl. śmietany, jajko, 5 dag rodzynków, łyżeczka startej skórki cytrynowej, 0.5 szkl. nalewki jałowcowej, sól i pieprz do smaku.

Sposób wykonania: Sprawioną czaplę umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu na godzinę. Kapustę oczyścić, opłukać i drobno pokrajać. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w kostkę, usmażyć, oprószyć mąką i zasmażyć lekko rumieniąc. Cebulę dodać do kapusty razem ze śmietaną, chwilę poddusić, połączyć z jajkiem i opłukanymi rodzynkami oraz skórką cytrynowa, doprawić, napełnić wnętrze tuszki, związać nogi, polać tłuszczem i upiec skrapiając, nalewać wymieszaną z wodą, potem wytworzonym sosem. Po upieczeniu pokrajać na porcje, ułożyć na półmisku i polać doprawionym sosem. Podawać z ziemniakami z wody i surówkami.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page