top of page

Czapla siwa - jeden z bardziej agresywnych ptaków w Polsce.

Zaktualizowano: 10 maj 2021

02.05.2021.r.






Świat natury oprócz swojego piękna kryje także mroczne strony. Drapieżniki mogą uchodzić za bezwzględne i brutalne, ale musimy pamiętać, że w taki sposób walczą o przetrwanie. Materiał filmowy przedstawiony na stronie Blogu może mniej oczywiste, ale nie ustępujące ptakom szponiastym, drapieżnikami, którymi są czaple. Czaple siwe tak często spotykane w pobliżu akwenów wodnych, stawów rzek i jezior.



Czapla siwa (Ardea cinerea)


rodzina: czaplowate


opis

Długość ciała: 90-105 cm. Ptak wielkości bociana o smukłej sylwetce z długą wygiętą szyją. Upierzenie popielate z wierzchu i białawe od spodu. Z tyłu głowy zwisa czarny czub, zaś z przodu szyi ma rząd czarnych plamek. Młoda czapla nie ma wyrazistego rysunku na głowie i szyi. W locie różni się od bociana lub żurawia esowato wygiętą szyją i łukowato wygiętymi skrzydłami.


miejsca

Różnego rodzaju zbiorniki wodne, doliny rzeczne, bagna. Kolonie są często lokalizowana na wyspach lub w starych drzewostanach w pobliżu wód


liczebność

Nieliczny ptak lęgowy: 9000-10 000 par


gniazdo

Gniazduje kolonijnie najczęściej na drzewach, rzadziej w trzcinach. Gniazdo z gałęzi


lęg

3-5 niebieskich jaj. Wysiadywanie 25-26 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 50 dniach


pokarm

Żywi się rybami, płazami, małymi ssakami oraz wodnymi bezkręgowcami, na które cierpliwie czatuje


wędrówki

Wędrowna, ale część ptaków zimuje w kraju. Przylot: III- IV, odlot: IX-XI


ochrona

Gatunek chroniony częściowo z wyjątkiem obrębów stawów hodowlanych, wymieniony w Dyrektywie ptasiej


 

Kulinaria



„Czapla pieczona”

Składniki: Czapla, 20 dag słoniny, tłuszcz, sól, pieprz i jałowiec do smaku.


Sposób wykonania: Sprawioną czaplę umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu na godzinę. Słoninę pokrajać w paseczki. Następnie uformować tuszkę w kieszeń i naszpikować słoniną gęstymi równymi rzędami wzdłuż piersi i ociek z każdej strony po 2 - 3 rzędy, polać tłuszczem i upiec skrapiając wodą, a pod koniec wytworzonym sosem. Po upieczeniu tuszkę pokrajać na porcje tak, aby w każdej porcji było po kawałku nóżki i piersi, ułożyć na półmisku żaroodpornym i polać doprawionym sosem, zagrzać. Podawać z ziemniakami i zasmażaną kapustą.


 

„Czapla po myśliwsku”

Składniki: Czapla, 50 dag kapusty włoskiej, 10 dag cebuli, tłuszcz, 2 dag mąki, 0.5 szkl. śmietany, jajko, 5 dag rodzynków, łyżeczka startej skórki cytrynowej, 0.5 szkl. nalewki jałowcowej, sól i pieprz do smaku.

Sposób wykonania: Sprawioną czaplę umyć, natrzeć przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu na godzinę. Kapustę oczyścić, opłukać i drobno pokrajać. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w kostkę, usmażyć, oprószyć mąką i zasmażyć lekko rumieniąc. Cebulę dodać do kapusty razem ze śmietaną, chwilę poddusić, połączyć z jajkiem i opłukanymi rodzynkami oraz skórką cytrynowa, doprawić, napełnić wnętrze tuszki, związać nogi, polać tłuszczem i upiec skrapiając, nalewać wymieszaną z wodą, potem wytworzonym sosem. Po upieczeniu pokrajać na porcje, ułożyć na półmisku i polać doprawionym sosem. Podawać z ziemniakami z wody i surówkami.

 
 
 

Comments


© 2019 by Towarzystwo Myśliwskie ROSOMAK. Proudly created with Wix.com

Koło Łowieckie PZŁ Nr 55 „Towarzystwo Myśliwskie Rosomak” oświadcza, że wszystkie treści zawarte na tej stronie internetowej, są własnością Koła Łowieckiego ‘TOWARZYSTWO Myśliwskie Rosomak” w Szczecinku i cała zawartość strony internetowej https://tm-pkw.wixsite.com/tm-rosomak  jest chroniona przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Wszystkie logotypy, nazwy własne, teksty, fotografie, formularze, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, są znakami zastrzeżonymi i należą do Administratora strony T. M. Rosomak. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony www.tm-rosomal.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Autorzy strony nie biorą odpowiedzialności za legalność zdjęć poszczególnych autorów.

bottom of page