top of page

W ostatnim okresie czasu notuje się spadek poczytności czasopism wyspecjalizowanych w tematyce łowieckiej. Ten proces jest narastający i może być spowodowany wieloma czynnikami na przykład niepopularnością i nieaktualnością umieszczanych w czasopiśmie informacji. Tych czynników może być znacznie więcej, jednak również te czasopisma z drugiej strony dają nam możliwość przybliżenia tematyki łowieckiej w szerokim zakresie od informacji specjalistycznych dotyczących sposobu wabienia zwierzyny łownej, układania psów myśliwskich, ubiorów myśliwskich i trendów modowych w tym temacie, broni strzeleckiej oraz zawodów strzeleckich. Informacji tych może być oczywiście znacznie więcej. Poczytność takiego czasopisma może również zależeć od formy przekazania treści poszczególnego artykułu czy tez felietonu, generalnie mówiąc od zainteresowania czytelnika.

Sondaż dotyczy atrakcyjności wybranych czasopism, dostępnych na rynku lokalnym dla każdego z nas. Do sondażu wybrałem cztery z najbardziej popularnych gazet łowieckich „Łowiec Polski” jako oficjalne czasopismo Polskiego Związku Łowieckiego, „Brać Łowiecka” czasopismo posiadające od lat ugruntowaną renomę wśród myśliwych, "SEZON" specjalistyczne pismo łowieckie, „Gazeta Łowiecka” w ostatnim czasie wchodząca przebojem do każdego domu za pośrednictwem dostępnego Internetu, całkowicie bezpłatna. W sondażu nie ujęte zostały czasopisma lokalne ponieważ są one dostępne z reguły w wąskim kręgu osób zainteresowanych i na rynku ogólnopolskim nie maja takiej popularności i nie są ogólnie znane  poza kilkoma tytułami które nie zostały wymienione w tym sondażu.

Sondaż podzielono na trzy zasadnicze pytania:

  1. Czasopismo zawiera dużą ilość informacji merytorycznych mających wpływ na kształtowanie postawy poszczególnego myśliwego w kole łowieckim a także wprowadzenia dożo nowych informacji odnoszących sie do technik strzelania, polowania, kultury i wielu czynników mających wpływ na indywidualną postawę myśliwego.

     

  2. Czasopismo w swoich materiałach przekazuje nam dużo informacji dotyczących tradycji związanych z kultywowaniem zwyczajów łowieckich w zamierzchłych czach a także wspomnienia myśliwskie naszych kolegów kształtujące nasz dzisiejszy stosunek do łowiectwa. Zachęca członków PZŁ do tworzenia przez koła łowieckie własnych niepowtarzalnych stron internetowych, do zawiązywania zespołów muzycvznych opierających się na głównie na instrumentach potocznie zwanych "mysliwskimi".

     

  3. Czasopismo zawiera wiele informacji dotyczących bieżących spraw gospodarczych odnoszących się bezpośrednio do łowiectwa a w tym ASF, szkody rolne spowodowanie przez zwierzynę łowną oraz sposoby ich likwidacji w formie porad praktycznych i fachowych, oraz wiele innych istotnych spraw dotyczacych łowiectwa pod względem prawnym i gospodarczym.

Sonda posiada tylko dwie odpowiedzi, TAK lub NIE. Czy na podstawie odpowiedzi na powyższe trzy pytania jesteś w stanie stwierdzić, czy zainteresowany byłbyś zakupem wymienionych w Sondzie czasopism łowieckich czy też nie.

bottom of page